Dlaczego tradycyjne testy owulacyjne na mocz są czasami nieskuteczne?

Test owulacyjny na mocz

Test owulacyjny na mocz

Testy owulacyjne umożliwiają rozpoznanie fazy w cyklu miesiączkowym, która charakteryzuje się największą możliwością poczęcia dziecka- tzw. owulacji. Narzędzie to cieszy się dużą popularnością wśród par starających się o potomstwo i umożliwia zajście w ciążę.

Test owulacyjny określa wzrost poziomu luteinizującego we krwi. Najwyższe stężenie lutropiny w organizmie kobiety przypada na około 36 godzin przed owulacją i wtedy najłatwiej o poczęcie. Tradycyjne testy owulacyjne polegają na otrzymaniu wyniku na podstawie moczu kobiety, co czasem może okazać się problematycznym rozwiązaniem z powodu braku odpowiednich warunków do pobrania próbki. Teraz częstszą i łatwiejszą alternatywą okazać się mogą testy wymagające tylko poboru śliny.

Jak wykonać test owulacyjny z moczu?

Testy owulacyjne najlepiej jest wykonywać wieczorem- ważne, aby mocz nie był pobrany z samego rana. Żeby wynik był jak najbardziej miarodajny należy ograniczyć spożycie płynów około 2/3 godziny przed jego wykonaniem. Mocz należy oddać do sterylnego pojemnika i zanurzyć w nim np. pasek testowy lub patyczek na około 15 sekund. Po 5 minutach możliwe jest sprawdzenie wyniku. Dłuższe oczekiwanie może zaburzyć prawidłowy obraz badania. Należy pamiętać aby szczegółowo zapoznać się z instrukcją stosowanego testu w celu uniknięcia pomyłki. Zaleca się stosowanie go już na około 2 dni przed spodziewaną owulacją.

Kiedy testy owulacyjne z moczu mogą okazać się nieskuteczne?

Istnieją sytuacje, gdy wynik może okazać się niezgodny z prawdą. Najczęściej należy do nich okres karmienia piersią, zażywanie antykoncepcji hormonalnej, okres menopauzy oraz zespół policystycznych jajników. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem w celu otrzymania odpowiednich porad oraz pomocy.

W przypadku PCOS w organizmie kobiety lutropina może wzrastać kilka razy w ciągu całego cyklu, co przekłada się na niemiarodajny wynik badania. Nieregularne karmienie piersią także może przyczyniać się do nieprawidłowego zinterpretowania testu owulacyjnego. Laktacja powiązana jest z wytwarzaniem prolaktyny. Gdy kobieta karmi dziecko w odstępach większych niż co 4 godziny hormon ten przestaje być na stałym poziomie- spada i rośnie. W efekcie poziom LH, który jest regulowany przez prolaktynę także może ulec wahaniom.

Wszelkie leki hormonalne także powodują wahania lutropiny. Antykoncepcja hormonalna obniża hormon luteinizujący, więc wynik testu owulacyjnego może być niemiarodajny. Określenie wyniku po upływie większej ilości czasu niż wskazana w instrukcji również będzie skutkować błędnym odczytem.

Przeczytaj także:

Test owulacyjny na ślinę na Smartfon

Tampony Beppy – specjalne tampony bez sznureczków: do seksu, na basen i fitness

Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

 

 

Leave a Reply

Translate »