Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

Ból podczas stosunku

Ból podczas stosunku

Stosunek seksualny nie zawsze wiąże się z przyjemnością. Istnieje wiele kobiet, które nie mogą czerpać radości z aktywności seksualnej ze względu na ból, który pojawia w trakcie lub podczas próby współżycia. Ból podczas stosunku  (tzw. dyspareunia) może wynikać z różnorodnych schorzeń układu rodnego, np. endometriozy,  infekcji lub być efektem dysfunkcji seksualnych np. pochwicy.

Nierzadko dyskomfort i ból wynika z braku lub niewystarczającej ilości śluzu, który w naturalny sposób zapewnia komfort w czasie współżycia. Ból w trakcie seksu może być również skutkiem specjalistycznego leczenia ginekologicznego, stosowania chemioterapii lub radioterapii.

Na ból podczas stosunku skarżą się również młode, niedoświadczone seksualnie kobiety, odczuwające lęk przed stosunkiem  – nierzadko dochodzi u nich do samoistnego zaciskania mięśni kroczy i ud, co przy próbie wprowadzania członka wywołuje duży dyskomfort i ból. Jakie są przyczyny bolesnego stosunku i jak można nim zaradzić?

Suchość pochwy a ból podczas stosunku

Przyczyną bólu podczas stosunku może być brak odpowiedniego nawilżenia śluzówki pochwy co często wynika z braku odpowiednich warunków, w których śluz mógłby się wytworzyć. Nierzadko do braku zwilżenia pochwy prowadzi niedostateczne podniecenie, np. wynikające z braku wstępnych pieszczot. Suchość może również wynikać z nadmiernego stresu oraz zmęczenia. Jeśli jednak warunki są sprzyjające, a mimo to śluz się nie pojawia, przyczyn suchości można doszukiwać się w :

  • okresie menopauzy – na skutek starzenia się organizmu wiele kobiet doświadcza nieprzyjemnej suchości w pochwie
  • stosowanej farmakoterapii – niektóre leki mogą niekorzystnie wpływać na śluzówkę pochwy, ograniczając wydzielanie śluzu
  • zaburzeniach hormonalnych

Suchość pochwy można zwalczyć poprzez budowanie odpowiedniego napięcia seksualnego i gry wstępnej zanim dojdzie do wprowadzenia członka. Można również stosować odpowiednie żele wspomagające odpowiednie nawilżenie pochwy.

Infekcje intymne a ból podczas stosunku

Ból w trakcie współżycia może również wskazywać na rozwijające się infekcje intymne (grzybiczne lub bakteryjne). Zwłaszcza jeśli dodatkowo towarzyszą mu upławy, świąd pieczenie lub nieprzyjemny zapach. Do najczęściej występujących infekcji zalicza się drożdżycę, chlamydiozę, rzęsitkowicę lub opryszczkę. W przypadku zaobserwowania tych niepokojących objawów najlepiej udać się do ginekologa, który wdroży odpowiednie leczenie najczęściej z użyciem antybiotyków.

Schorzenia układu rodnego i specjalistyczne leczenie

Czasami bolesny stosunek ma związek z poważniejszymi schorzeniami, takimi jak np. endometrioza. Schorzenie to  polega na rozprzestrzenianiu się endometrium, które w trakcie penetracji może wywoływać intensywny ból. Ból ten zwykle nasila się w konkretnych pozycjach seksualnych. Endometrioza wiąże się jednak również z innymi dolegliwościami np. intensywnym bólem miesiączkowym, nieregularnymi cyklami. W przypadku w/w niepokojących objawów konieczna jest konsultacja z lekarzem, wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych i podjęcie leczenia, które najczęściej polega na kuracji hormonalnej. Dyskomfort podczas stosunku często może towarzyszyć kobietom, które przeszły specjalistyczne leczenie np. chemioterapię lub radioterapię, która może powodować zmiany w pochwie, utrudniające współżycie.

Pochwica

Czasami ból w trakcie stosunku wynika z dysfunkcji seksualnych. Jednym z nich jest kurczowe zaciskanie mięśni krocza i ud, które uniemożliwia nawet wprowadzenie tamponu lub wykonanie badania ginekologicznego. Pochwica często dotyka  młode, niedoświadczone seksualnie kobiety. Bywa tak, że rozwija się na skutek nieprzyjemnych  doświadczeń seksualnych np. bolesnej defloracji. W tego typu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u seksuologa, gdyż przyczyny pochwicy najczęściej mają podłoże psychiczne.

Rozszerzacze pochwy a ból podczas stosunku?

Oprócz podjęcia specjalistycznego leczenia i konsultacji lekarskich w przypadku wielu dolegliwości bólowych możemy dodatkowo pomóc sobie same. Aktualnie na rynku dostępne są specjalne ,,narzędzia”, tzw. rozszerzacze pochwy, które pozwalają na samodzielne ćwiczenie mięśni pochwy zanim możliwa stanie się pełna penetracja. Rozszerzacz pochwy – np. Vagiwell Dilator Set umożliwia rozszerzanie ścian pochwy w domowych warunkach. Wykonany z silikonowej, elastycznej faktury pozwala stopniowo odzyskiwać komfort psychiczny i swobodę. Standardowy zestaw składa się z 5 lub 3 dilatorów w różnych rozmiarach, które pozwalają na stopniowe rozciąganie pochwy. Rozszerzacze mogą być stosowane w pozycji leżącej lub siedzącej z nogą uniesioną na krześle. Najlepiej stosować go wraz ze specjalnym żelem rozpuszczalnym w wodzie np. Sylk, który zapewni komfort użytkowania.

Przeczytaj także:

Monitor płodności z aplikacją na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Skuteczność i zasada działania testów owulacyjnych ze śliny

 

Leave a Reply

Translate »