Co oznacza narośl na wardze sromowej

Co oznacza narośl na wardze sromowej

Co oznacza narośl na wardze sromowej

Kobiece wargi sromowe mniejsze lub większe podatne są na powstawanie różnego rodzaju narośli. W większości przypadków narośl na wargach sromowych to niegroźne torbiele zastoinowe, tzw. kaszaki. Jeśli grudka jest bolesna i twarda może świadczyć o zapaleniu gruczołu Bartholina. Owrzodzenie warg może wskazywać natomiast na chorobę weneryczną.

Torbiel zastoinowa

Narośl na wardze sromowej może świadczyć o torbieli zastoinowej – tzw. kaszaku. Powstaje on w wyniku zatkania przewodów wyprowadzających wydzielinę, która nawilża ujście pochwy. Kaszak stopniowo zwiększa swoje rozmiary, nawet do kilku centymetrów. Początkowo ma on kolor skóry, z czasem przybiera czerwonej barwy i staje się bolesny. Torbiel zastoinowa zwykle ustępuje w wyniku pęknięcia zmiany, np. na skutek siadania. Kaszaka nie należy jednak bagatelizować, niekiedy może osiągnąć większe rozmiar, co może wiąże się z koniecznością interwencji chirurgicznej.

Zapalenie gruczołu Bartholina

Inną przyczyną narośli w obrębie warg sromowych jest zapalenie gruczołu Bartholina, który zlokalizowany jest przy ujściu cewki moczowej. Jest on szczególnie narażony na stany zapalne ze względu na to, że resztki moczu w jego obszarze stanowią źródło rozwoju drobnoustrojów. Tak jak w przypadku kaszaków z czasem dochodzi do blokady przewodu, powstania stanu zapalnego. Brak odpowiednich oddziaływań chirurgicznych może doprowadzić do nadkażenia bolącego guzka na wardze sromowej. Wówczas kobieta odczuwa intensywny ból, który nasila się w trakcie siadania czy chodzenia. Leczenie polega na nacięciu powstałej zmiany i drenażu treści.

Choroba weneryczna

Zmiany na wargach sromowych mogą również świadczyć o rozwoju choroby wenerycznej. W przypadku zarażenia bakterią krętka białego po 3 tygodniach na skórze, w okolicach warg sromowych powstaje zmiana. Stanowi ona rodzaj grudki na sromie – w postaci niebolesnego guzka, wokół którego powstaje owrzodzenie. Zmiana ta zwykle znika po upływie 6 tygodni, co wskazuje jedynie na utajenie choroby. Inną chorobą przenoszoną droga płciową jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiedzialny jest za tworzenie tzw. kłykcin kończystych. Mogą powstawać one po kilku miesiącach lub latach po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną. Kłykciny ustępują samoistnie, niekiedy wymagają interwencji chirurgicznej.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – nowoczesna mechaniczna antykoncepcja

Tampony Beppy bez sznureczkówdo seksu, na basen, saunę, rower

Spadek libido- przyczyny i porady

 

 

Leave a Reply

Translate »