Spadek libido – przyczyny i porady
Zmniejszona ochota na seks to problem, który dotyczy coraz większej ilości kobiet i mężczyzn. Żeby móc sobie z nim poradzić należy zastanowić się jakie są jego przyczyny, ponieważ obniżone libido nie jest najczęściej problemem samym w sobie, ale wypadkową wielu różnych czynników. Co zatem powoduje, że siódmy raz w tygodniu „boli nas głowa”?
Stres
Nic tak skutecznie nie odbiera ochoty na seks, jak stresujący dzień w pracy, problemy finansowe, czy liczne obowiązki domowo-rodzinne. Stres wpływa zarówno na psychologiczny spadek libido, bo po prostu nam się „nie chce”, a także na fizjologiczne czynniki związane ze współżyciem – kobiety odczuwają suchość pochwy, przez co automatycznie seks staje się mniej przyjemny, a zestresowani mężczyźni mają problemy z erekcją. Należy wtedy starać się rozluźnić, przestać myśleć o problemach i zastanowić się nad pozytywnymi aspektami życia. Jest wiele różnych technik odstresowujących, a do jednej z nich, z całą pewnością, można zaliczyć sam… sex! – bo przecież nic tak nie relaksuje.
Antykoncepcja hormonalna
Przez ostatnie lata wyraźnie zaznacza się tendencja, w której powszechnie marginalizuje się skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ma ona ścisły związek ze spadkiem libido u kobiet, które z niej korzystają. Stąd też pojawiają się na rynku medycznym różne suplementy mające obniżyć tę istotną wadę popularnej pigułki. Czy są skuteczne? Większość opinii głosi, że opierają się na efekcie placebo. Antykoncepcja hormonalna skutecznie potrafi zamknąć drzwi sypialni dlatego warto zastanowić się nad nowoczesnymi, naturalnymi metodami antykoncepcji, które nie mają żadnego wpływu na poziom libido kobiety.
Otyłość
Znaczna nadwaga oraz otyłość w różny sposób zmniejszają ochotę na seks. Z jednej strony ma to związek z mniejszą pewnością siebie i różnymi kompleksami. Kobiety gaszą światło w sypialni, nie chcą się rozebrać bądź wybierają tylko te pozycje, w których wyglądają w miarę „szczupło”, co automatycznie przekłada się na liczne nieporozumienia w związku i ostatecznie unikanie seksu. Z drugiej strony znaczna otyłość wiąże się z technicznymi problemami w trakcie zbliżenia, a także z obniżoną potrzebą współżycia i bliskości.
Menopauza
Kobiety wkraczające w okres przekwitania często narzekają na spadek popędu seksualnego. Warto w takich sytuacjach skonsultować się z lekarzem, który doradzi w jaki sposób zminimalizować dokuczające w tym czasie objawy. Niestety trzeba również pogodzić się z faktem, że ochota na seks z wiekiem maleje, w szczególności u kobiet i nigdy już nie będzie na poziomie potrzeb seksualnych 20-latka.
Zmęczenie
Mała ilość snu, przepracowanie, wychowywanie dzieci – jeśli wszystkie te elementy ze sobą połączymy to wyjdzie nam niewątpliwie obniżona ochota na łóżkowe igraszki. Bo skąd jeszcze brać na nie siłę? Odkładanie na drugi plan życia seksualnego ma zgubne konsekwencje, ponieważ jest ono nie mniej ważne jak inne, stałe elementy naturalnego funkcjonowania człowieka. Zmęczenie rządzi się swoimi prawami i często odbiera ochotę na cokolwiek. Trzeba jednak pamiętać, że natura ludzka także ma swoje prawa, przez co różne zapotrzebowanie na seks u partnerów może powodować zgrzyty i nieporozumienia na tym tle. Dlatego też trzeba o siebie dbać, wysypiać się i relaksować w każdej możliwej chwili, ponieważ życie seksualne z pewnością nam się za to odwdzięczy.