Co oznaczają skurcze lub ból w podbrzuszu?

Ból w podbrzuszu

Ból w podbrzuszu

Przyczyny bólu lub skurczu w podbrzuszu mogą być różne. W przypadku kobiet ból w dolnej części brzuchu najczęściej związany jest z trwaniem lub zbliżającą się miesiączką. Ból podbrzusza może towarzyszyć również wielu schorzeniom zdrowotnym różnych układów (np. układu pokarmowego, moczowego lub płciowego). Nasilający się lub powtarzający się ból w podbrzuszu wymaga konsultacji i badania lekarskiego. Możemy jednak spróbować określić prawdopodobną przyczynę, którą może wskazać nam lokalizacja i intensywność odczuwanego bólu.

Jakie mogą być przyczyny bólu w podbrzuszu?

U kobiet bóle w podbrzuszu występują najczęściej na skutek krwawienia miesiączkowego. Występują zwykle pierwszego dnia menstruacji po czym znikają. Ból w podbrzuszu może również towarzyszyć momentowi owulacji – co wynika z chwilowego podrażnienia otrzewnej na skutek pęknięcia pęcherzyka Graffa. Poza miesiączką i momentem owulacji przyczyn bólu w podbrzusza może być wiele. Nagły, intensywny ból może wskazywać na:

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – stan, który powstaje na skutek zapalenia pęcherzyka, często spowodowany przez kamienie żółciowe. Najczęściej odczuwamy go w górnej części podbrzusza – w okolicy pęcherzyka żółciowego.

Zapalenie uchyłka – rodzaj zapalenia jelit – zwykle wywołuje dyskomfort w lewej części podbrzusza, czyli tam, gdzie zlokalizowana jest większość uchyłków okrężnicy.

Pęknięcie torbieli jajnika – zwykle występuje jako silny ból w podbrzuszu. Charakteryzuje się bardzo intensywnym, z czasem słabnącym bólem. Pęknięciu torbieli towarzyszy gorączka, wymioty, krwawienie.

Poronienie samoistne – może występować na bardzo wczesnym etapie ciąży, zwykle ma postać bólu kurczowego, któremu dodatkowo towarzyszy krwawienie

Skręt przydatków – ból występuje w  jednej części podbrzusza  i przypomina kolkę, często towarzyszą mu wymioty, tkliwość przy ruchach szyjki macicy.

Jeśli ból w podbrzuszu występuje przez dłuższy czas lub kilkukrotnie powraca może świadczyć o:

Zespół jelita drażliwego – oprócz dolegliwości bólowych towarzysza mu objawy takie jak: biegunka, zaparcia lub wzdęcia. Najczęściej ustępuje po skorzystaniu z toalety.

Infekcja dróg moczowych – o jej występowaniu świadczą również trudności z oddawaniem moczu i silne parcie na pęcherz

Dolegliwościach związanych z pracą żołądka – mogą to być m.in. wrzody żołądka, tzw. refluks.

Niekiedy bóle w podbrzuszu mogą świadczyć o występowaniu typowo kobiecych schorzeń układu płciowego, takich jak:

Endometrioza – czyli tzw. gruczolistość macicy – schorzenie to objawia się silnym bólem przed miesiączką i w trakcie menstruacji, endometriozie towarzyszą również bolesne stosunki oraz ból w trakcie oddawania stolca

Torbiele jajników – o występowaniu torbieli świadczy uczucie kłucia, pobolewania po prawej lub lewej stronie podbrzusza, niekiedy występuje wrażenie pełności i opuchnięcia

Stan zapalny miednicy – objawia się jako narastający ból w obszarze miednicy, często współwystępuje z wysoką gorączką i ropną wydzieliną z pochwy.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

 

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych – Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »