Wypadanie włosów. Jakie badania należy wykonać w przypadku wypadania włosów?

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to powszechny problem występujący zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Dolegliwość ta może mieć przeróżne podłoże – od hormonalnego po stresogenne. Badania dowodzą, że duże znaczenie odgrywa również dieta. Niestety w dzisiejszych czasach nie brak dostępu do przetworzonej żywności- w większości zawierającej duże dawki chemii i  pozbawionej  dobroczynnych składników.

Niedobory witaminowe oraz spowodowane nimi choroby przewlekłe są coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Podczas gdy organizm boryka się z niedoborami np. żelaza, działa tak aby dostarczyć je przede wszystkim do najpotrzebniejszych organów i tam gdzie zapotrzebowanie jest największe. Włosy spadają więc na “dalszy plan” i nie są odpowiednio odżywiane, co powoduje ich wypadanie.

Na ubytki włosowe wpływ mogą mieć także geny, które warunkują powstanie np. łysienia androgenowego i problemów z hormonami. Ten typ schorzenia jest właściwie niewyleczalny, istnieje jednak wiele sposobów aby skutecznie hamować ten problem i spowalniać wypadanie. Jeśli zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów pierwszym krokiem powinno być udanie się na badania by ustalić tego przyczynę.

Badania pomocne w wykryciu przyczyny wypadania włosów

Jest wiele badań, które mogą okazać się pomocne w wykryciu podłoża problemu. Bardzo częstą przyczyną wypadania włosów jest zbyt mała ilość żelaza w organizmie,  a co za tym idzie – niski poziom ferrytyny. Ferrytyna to białko, którego poziom obrazuje ilość zmagazynowanego żelaza,  odpowiedzialnego  za dotlenienie organów. Problemy z tarczycą dotyczą mnóstwa osób,  a to właśnie ten organ może być odpowiedzialny za zachwianie równowagi hormonalnej, co w efekcie prowadzi do utraty wielu włosów. Warto wykonać USG oraz oznaczyć TSH, FT3, FT4 a nawet Anty-TPO oraz Anty-TG,  aby uzyskać pełen obraz i wykluczyć nadczynność, niedoczynność lub choroby autoimmunologiczne. W momencie wykrycia nieprawidłowości konieczna może okazać się specjalna kuracja polegająca na przyjmowaniu hormonów tarczycy, co pomoże ograniczyć problem.

Zaburzenia hormonów płciowych są także bardzo częstą przyczyną wypadania włosów. W pierwszej kolejności należałoby zbadać takie hormony jak testosteron, prolaktyna i androstendion. Testosteron to męski hormon płciowy, jednak występuje także u kobiet. Jego nadwyżka w organizmie może powodować łysienie typu męskiego. Androstendion jest hormonem androgenowym. Jego nieprawidłowy poziom przyczynia się do łysienia androgenowego, co jest często dziedziczne np. z ojca na syna.

U kobiet może oznaczać także PCOS- czyli zespół policystycznych jajników, który objawia się także problemami z włosami. Prolaktyna to hormon kobiecy, który zależny jest w dużej mierze od ilości stresu w naszym życiu. W momencie gdy towarzyszy nam dużo stresogennych sytuacji, prolaktyna może podnieść swój poziom. Nie jest to oczywiście jedyną tego przyczyną, aczkolwiek warto zaobserwować tą korelacje i ograniczyć stres, aby zminimalizować ryzyko zaburzeń. W drugiej kolejności należy oznaczyć poziom estradiolu oraz DHEA-S- hormonu produkowanego w korze nadnerczy.

Jeśli jesteśmy osobami, które łatwo ulegają nerwowym sytuacjom naszą uwagę powinniśmy skierować na oznaczenie kortyzolu we krwi. Jest to hormon stresu, który w nadwyżce może przyczyniać się do wypadania włosów. Z każdym stresem należy stawać oko w oko i starać się go zwalczyć odpowiednimi metodami. Pomocne może okazać się codzienne uprawianie jogi oraz wizyta u psychologa, który pomoże nauczyć jak radzić sobie ze stresem.

W okresie jesienno-zimowym,  możemy doświadczać niedoboru witaminy D w organizmie, co może skutkować  szeregiem objawów jak np.: stany depresyjne, problemy ze skórą ale także charakterystyczne łysienie punktowe. W konkretnych miejscach na naszej głowie powstają przerzedzone miejsca.

Przeczytaj także:

Monitor płodności na ślinę wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w ciągu 5 minut. Skuteczność 98%

Diafragma antykoncepcyjna – skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

Leave a Reply

Translate »