Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

, Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania., Naturalna PłodnośćBól podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania

Zawsze kochałaś seks, a teraz, gdy niedawno urodziłaś, robi ci się słabo na samą myśl o bólu i dyskomforcie, jaki zaczął towarzyszyć  ci w trakcie stosunku? Zupełnie inaczej wyobrażałaś sobie te wyczekiwane 6 tygodni, po których lekarz powiedział, że będziesz w końcu mogła wrócić do uprawiania seksu? Zobacz, jakie są przyczyny bólu podczas współżycia po porodzie.

Niestety problem ten jest dość powszechny i dotyka sporą ilość młodych matek. Rzadko się o nim mówi, ponieważ kobiety wstydzą się o tym rozmawiać, a przecież jest to zupełnie naturalne i nie wolno tego bagatelizować. Seks jest bardzo ważną kwestią i wszelkie problemy z nim związane mogą prowadzić do nieporozumień, złego nastroju, a nawet depresji. Daje poczucie bliskości i wiąże partnerów wyjątkową więzią. Niestety, kiedy na świat przychodzi dziecko, często zostaje odłożony na drugi plan, ponieważ  nie ma na niego czasu, sił i chęci.  A gdy do tego dojdzie ból – katastrofa murowana.

Przyczyny bólu podczas stosunku po porodzie zazwyczaj związane są ze zbyt małym nawilżeniem pochwy, uczuciem suchości i tarciem, które może powodować ból, z jeszcze niewystarczająco zagojoną raną poporodową lub złym zszyciem. Nie pomagają również hormony, w tym prolaktyna, która jest podwyższona w tym okresie, co znacznie obniża kobiece libido. Generalnie po porodzie wiele mam odczuwa ogólny dyskomfort fizyczny i psychiczny, co nie sprzyja atmosferze i życiu seksualnemu. Lekarze zalecają, by rozpocząć współżycie minimum po 6 tygodniach od narodzin dziecka. Jest to czas, kiedy rany powinny się zagoić, a blizny odpowiednio zespolić. Oczywiście każdy organizm jest inny i kwestia ta, to sprawa bardzo indywidualna. Niektóre kobiety po 6 tygodniach normalnie rozpoczynają współżycie, inne będą musiały czekać kilka tygodni więcej. Dużo zależy również o tego jak przebiegał poród, czy był naturalny, czy doszło do pęknięcia krocza itd., ponieważ od tych czynników uzależniona jest także szybkość rekonwalescencji poporodowej.

, Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania., Naturalna Płodność

Vagiwell – Rozszerzacze pochwy (dilatory pochwy)

Suchość pochwy jest problemem, który dotyka wiele kobiet, nie tylko tych, które niedawno rodziły. Po porodzie ma to związek z hormonami, dlatego warto wspomagać się podczas seksu różnymi lubrykantami i żelami nawilżającymi. W tym okresie powinno się również stawiać na dłuższą grę wstępną, dużą czułość i delikatność, co powoduje samoczynne nawilżenie pochwy. Nie zawsze jest to jednak łatwe ze względu na obniżone libido, dlatego dobre środki nawilżające o odpowiednim ph i niepowodujące alergii i podrażnień bardzo ułatwiają sprawę. W przypadku, gdy nawilżenie jest dobre i czujemy, że ból wynika z innych powodów, warto zgłosić to ginekologowi, ponieważ sprawdzi wtedy, czy wszystkie rany już się zagoiły. Być może wdał się stan zapalny, lub powinno się jeszcze trochę poczekać. Zdarza się również tak, że krocze zostało źle lub zbyt ciasno zszyte – wtedy również lekarz doradzi, co powinnyśmy zrobić. W takich sytuacjach może także zaproponować korzystanie z tzw. rozszerzaczy pochwy, które służą do samodzielnego i domowego użytku i ćwiczeń związanych z rozciąganiem ścian pochwy. Mają one za zadanie stopniowo zwiększać elastyczność pochwy, ułatwiając stosunek płciowy.

Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku po porodzie nie panikuj, tylko zastanów się najpierw z czego on może wynikać. Gdy w trakcie seksu czujesz tarcie, może to oznaczać, że pochwa jest niedostatecznie nawilżona, a sprawę rozwiąże korzystanie z lubrykantów. Powodem może być również to, że zbyt szybko wróciłaś do współżycia i rana poporodowa nie zdążyła się jeszcze zagoić. Jeżeli tylko masz jakieś wątpliwości, zgłoś się do swojego ginekologa, który pomoże  w ustaleniu przyczyny i postara się znaleźć najlepsze rozwiązanie.

1 komentarz

  1. Kasia

    Ja po porodzie znalazłam sposób na pozbycie się bólu jaki mi towarzyszył podczas stosunku. Kupiłam sobie rozszerzacz pochwy vagiwell no i po prawie pół roku stosowania dolegliwości minęły, a ja dziś mogę cieszyć się bliskością partnera. Dziś każdemu polecam rozszerzacz pochwy.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »