5 mitów o zajściu w ciążę

5 mitów o zajściu w ciążę

5 mitów o zajściu w ciążę

Kiedy jesteś w ciąży, chcesz zrobić wszystko, co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeśli chodzi o zalecenia dotyczące ciąży, istnieje wiele uzasadnionych, opartych na dowodach zaleceń, ale niektóre „porady” można bezpiecznie zignorować. Oto 5 mitów o zajściu w ciążę.

Można dokładnie przewidzieć płeć dziecka

Istnieje wiele zabobonów o tym, że płeć dziecka można przewidzieć na podstawie pewnych obserwacji podczas ciąży. Mogą one obejmować to, czy nosisz dziecko nisko, czy wysoko, czy masz ochotę na słodkie czy słone potrawy lub jak szybkie jest tętno dziecka. Jednak żadne z nich nie ma podstaw naukowych i nie są wiarygodnymi prognostykami płci.

Jedynym pewnym sposobem przewidzenia płci dziecka jest badanie ultrasonograficzne lub określone badania krwi. USG może określić płeć dziecka około 19-20 tygodnia, a badania krwi, takie jak nieinwazyjne badania prenatalne, mogą określić płeć dziecka od około 10 tygodnia.

Nie powinnaś ćwiczyć w ciąży

Ćwiczenia są dobre dla Ciebie i Twojego dziecka. Pomagają utrzymać formę. Mogą również pomóc złagodzić ból i przygotować Cię do porodu. Ale czasami bywa konieczne wprowadzenie kilku modyfikacji. Zalecane są ćwiczenia aerobowe i siłowe, o ile nie występują żadne komplikacje i problemy zdrowotne.

Przed rozpoczęciem nowego treningu skonsultuj się ze swoim lekarzem. Zapytaj, jak często, ile i jak ciężko możesz ćwiczyć. Poproś także o wskazówki dotyczące bezpiecznych ćwiczeń w czasie ciąży.

Co więcej, uprawianie seksu w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczne, o ile lekarz nie zaleci żadnych ograniczeń.

W czasie ciąży możesz przybrać na wadze tyle, ile chcesz

Kobiety powinny przybierać na wadze w czasie ciąży, ale nadmierne nabieranie kilogramów nie jest zdrowe.

Ile więc powinnaś przytyć? Zależy to między innymi od tego, ile ważysz w chwili zajścia w ciążę czy ile dzieci nosisz. Kobiety z niedowagą lub noszące więcej niż jedno dziecko powinny przytyć więcej. Osoby z nadwagą lub otyłością powinny przybierać mniej.

Nie należy podróżować w ciąży

Zwykle możesz latać samolotem, kiedy spodziewasz się dziecka.

Zanim zaplanujesz podróż, pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz czuć się najbardziej komfortowo podróżując w połowie ciąży. Będziesz mniej narażona na poranne mdłości i nie będziesz mieć problemów z poruszaniem się.

Większość specjalistów zaleca ograniczyć podróże w ostatnich tygodniach ciąży, a poszczególne linie lotnicze mają swoje konkretne zasady. Podczas latania pamiętaj o spacerowaniu i rozciąganiu co kilka godzin. Powinnaś także pić wystarczającą ilość wody.

W ciąży należy całkowicie wyeliminować kofeinę

Nie trzeba całkowicie zrezygnować z kofeiny. Zalecany górny limit kofeiny wynosi około 300 miligramów dziennie. Jest to ilość zawarta w około dwóch do trzech filiżankach kawy. Pamiętaj jednak, że kofeina występuje również w innych produktach, w tym w napojach gazowanych, czarnej herbacie i czekoladzie.

Przeczytaj także:

Monitor płodności AFRODYTA Smart – innowacyjny test owulacyjny na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Planujesz dziecko ? Wyznacz najpierw swoją Owulację !

Leave a Reply

Translate »