ciąża po antykoncepcji hormonalnej, Ciąża po antykoncepcji hormonalnej., Naturalna PłodnośćCiąża po antykoncepcji hormonalnej

Planujesz zajść w ciążę i nie wiesz, w którym momencie powinnaś odstawić antykoncepcję hormonalną? A może obawiasz się, że w wyniku jej stosowania możesz mieć problem w staraniach o dziecko?   Jak podają eksperci,   w większości przypadków stosowanie antykoncepcji nie ma wpływu na możliwość zajścia w ciążę lub jej prawidłowy przebieg, jednak wiele kobiet ma co do tego wątpliwości.

Kiedy jest odpowiedni moment?

Wiele kobiet po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment, by zacząć starać się o dziecko.  Zdecydowana większość lekarzy jest zdania, że ilość zawartych w antykoncepcji hormonów jest taka mała, że organizm kobiety nie potrzebuje dodatkowego czasu, by wrócić do równowagi po zaprzestaniu ich działania.

Owulacja jest zatrzymana tylko na czas przyjmowania ich  przez kobietę. Jak podają źródła w 45% przypadkach płodność wraca już od kolejnego cyklu, a u 75 % kobiet owulacja pojawia w dwóch następnych.  Nie stwierdzono również szkodliwego oddziaływania hormonów na prawidłowy przebieg ciąży czy zdrowie dziecka w czasie jej trwania. Bardziej przezorni uważają jednak, że kobieta powinna odczekać pewien okres czasu (zazwyczaj ok. 3 miesięcy) zanim rozpocznie starania o dziecko.

W tym czasie zaleca się stosowanie kwasu foliowego oraz dodatkowym witamin oraz wykonanie  podstawowych badań. Jeśli jesteś pełna obaw, takie podejście na pewno Ci nie zaszkodzi. Wśród opinii związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej pojawia się także przekonanie, że w wyniku jej przyjmowania  wzrasta  prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej, jednak nie zostało to zweryfikowane odpowiednimi badaniami.

Problemy z zajściem w ciążę po antykoncepcji hormonalnej?

Nie stwierdzono, by stosowana antykoncepcja powodowała trwałe zmiany w organizmie kobiety, tak by nie była ona w stanie zajść w ciążę. Odpowiednio dobrane tabletki nie powinny negatywnie oddziaływać na organizm, pod warunkiem, że ich przyjmowanie zostało dobrze skonsultowane z ginekologiem, który uwzględnił wiek, zdrowie i tryb życia pacjentki.  Niektóre kobiety obwiniają antykoncepcję za niemożność poczęcia.

Często jednak  wina leży po stronie ogólnego zdrowia kobiety, który jest ważnym elementem przygotowań do ciąży. Nie należy zapominać, że istnieją  pewne czynnik niezależne  od antykoncepcji,  takie  jak: nieodpowiedni sposób odżywiania , stresujący tryb życia kobiety i/lub jej partnera lub nałogi, które mogą mieć negatywne konsekwencje na płodność.

Statystyki podają, że liczba kobiet stosujących wcześniej antykoncepcję hormonalną,  skarżących się na problem z zajściem w ciążę, nie jest większa od tych, które nigdy jej nie przyjmowały. Jeśli jednak od roku bezowocnie starasz się o dziecko, koniecznie udaj się ze swoim partnerem do specjalisty, być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Przeczytaj także:

Monitor płodności AFRODYTA Smart – innowacyjny test owulacyjny na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Prefert żel – specjalny żel wspomagający zajście w ciążę zwiękzający żywotność i ruchliwość plemników

Planujesz dziecko ? Wyznacz najpierw swoją Owulację !

 

1 komentarz

  1. Olka

    Stosowałam antykoncepcje hormonalną przez jakieś 10 lat, jak chciałam zajść w ciążę to okazało się , że nie będzie to takie proste, ale znalazłam urządzenie do wyznaczania dni płodnych cyklotest myway, po prawie 9 miesiącach wyznaczania i kontroli dni płodnych udało się, dziś mam dwójkę dzieci.

    Odpowiedz

Leave a Reply

ciąża po antykoncepcji hormonalnej, Ciąża po antykoncepcji hormonalnej., Naturalna Płodność
ciąża po antykoncepcji hormonalnej, Ciąża po antykoncepcji hormonalnej., Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
ciąża po antykoncepcji hormonalnej, Ciąża po antykoncepcji hormonalnej., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »