Podwiązanie jajowodów. Czy mając podwiązane jajowody można zajść w ciążę?

Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest jak dotąd jedną z najbardziej efektywnych metod antykoncepcji, polegającą na mechanicznym zamknięciu ich drożności. Podstawową zaletą jest brak konieczności pilnowania pory przyjmowania tabletek każdego dnia czy też zmiany plastrów.

Na tę procedurę podwiązania jajowodów decydują się kobiety nie tylko z powodu niechęci ciąży. Często także nie chcą one przekazywać dzieciom chorób wrodzonych lub ciąża może zagrażać ich życiu.  Praktyka ta- na życzenie pacjentek – jest w Polsce zakazana i dopuszczalna jedynie w przypadku konkretnych medycznych wskazań takich jak zagrożenie zdrowia i życia kobiety.

Zabieg podwiązania jajowodów wykonać można metodą histeroskopii, laparotomii, laparoskopii oraz przy otwarciu powłok brzusznych bez ingerencji dopochwowej. Jest to inwazyjna procedura z którą mogą się wiązać skutki uboczne a szansa na odwrócenie skutków podwiązania jajowodów jest stosunkowo mała. Jej męskim odpowiednikiem jest podwiązanie nasieniowodów.

Szansa na zajście w ciążę a podwiązane jajowody

Żaden sposób ochrony przed ciążą nie jest w 100% skuteczny. Według wskaźnika Pearla – wskaźnika określającego skuteczność metod antykoncepcyjnych- podwiązanie jajowodów waha się w granicach około 0,05 do 0,5. Oznacza to, że dla przykładu np. 0,5 na 100 kobiet w ciągu roku zajdzie w ciążę mimo przeprowadzonego zabiegu.

Według badań klinicznych w miarę upływu czasu ta skuteczność rośnie. Po trzech miesiącach wynosi 96,5 %,  przy czym po dwóch latach jest w granicach 99,81%. Ciąża pozamaciczna jest najgorszym skutkiem ubocznym i zazwyczaj zdarza się jedynie w przypadku elektrokoagulacji jajowodów- czyli ich termicznego obkurczenia.

Czy możliwe jest przywrócenie płodności po podwiązaniu jajowodów?

Teoretycznie tak-  jeśli jajniki wciąż produkują komórki jajowe. Przyjmuje się, że możliwość ta wynosi 1 na 200 osób u których stwierdzona zostanie ponowna możliwość zajścia w ciążę. Niestety często jest to jedynie możliwe przy pomocy metody in vitro. Największa szansa istnieje wtedy, gdy wcześniejszy zabieg polegał na zakładaniu specjalnych klipsów podczas laparoskopii.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

 

Leave a Reply

Translate »