Zarówno wygląd, konsystencja jak i obfitość śluzu szyjkowego zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego i na podstawie tych zmian możemy określić, kiedy występuje śluz płodny a kiedy niepłodny. Wszystkie te cechy zmieniają się w czasie wedle określonego schematu.
Kobieta, która zna swoje ciało zazwyczaj potrafi przewidzieć na jego podstawie obecną fazę cyklu oraz poznać czy jest zdrowa. W razie wystąpienia infekcji a także chorób miejsc intymnych zmienia się jego zapach i kolor. Zmiany w ilości oraz konsystencji wydzieliny wywołane są działaniem dwóch hormonów- progesteronu oraz estrogenu. To właśnie ich stężenie decyduje o płodności i wyglądzie śluzu.
Faza płodna cyklu charakteryzuje się wzrostem estrogenów, natomiast niepłodne zwiększonym progesteronem. W momencie gdy brak jest wydzieliny płodnej w drogach rodnych, plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej.
W pewnych przypadkach można zauważyć odstępstwa od schematu cyklu miesiączkowego. Rygorystyczna zmiana diety, stosowanie pewnej grupy lekarstw oraz nadmierny stres nierzadko zaburzają zegar biologiczny kobiety. Również schorzenia takie jak zespół policystycznych jajników utrudniają określenie owulacji na podstawie śluzu szyjkowego. Kobieta z PCOS ma zazwyczaj gęstą wydzielinę kilka razy w miesiącu pod wpływem wahań hormonów, dlatego w tym przypadku lepszym sposobem będzie pomiar temperatury ciała, który będzie pomocny w określeniu najbardziej płodnych dni.
Rodzaje śluzu szyjkowego- różnice między śluzem płodnym i niepłodnym
Cykl miesięczny charakteryzuje się trzema fazami – przedowulacyjną, owulacyjną i poowulacyjną. Każda z faz odznacza się występowaniem indywidualnego rodzaju wydzieliny. Po zakończeniu miesiączki jest jej stosunkowo mało, co często powoduje niekomfortowe uczucie suchości w pochwie.
W miarę zbliżania się do owulacji, śluz staje się coraz bardziej lepki i zaczyna towarzyszyć mu uczucie wilgotności. Gdy nadejdą dni płodne wydzielina zmienia się w rozciągliwą nawet na 2,5 cm i przejrzystą, czyli najbardziej dogodną do utrzymania i odżywienia plemników.
Po owulacji, w trakcie kolejnych dni cyklu znów pojawia się uczucie suchości w pochwie. Każda kobieta jest inna i oznacza to, że organizm będzie funkcjonował indywidualnie i nie musi zachowywać się dokładnie tak samo. Jest to jedynie najczęstszy schemat.
Jak najłatwiej pomylić śluz płodny ?
Śluz płodny towarzyszący największej płodności jest lepki, rozciągliwy oraz przejrzysty, a konsystencją przypomina białko kurzego jaja. Ma on pH, które ułatwia przeżycie oraz poruszanie się plemnikom w drogach rodnych kobiety.
Podczas silnego podniecenia seksualnego pochwa wytwarza śluz, który jest do niego bardzo podobny i łatwo go pomylić. Odczuwamy wtedy nawilżenie miejsc intymnych i poślizg umożliwiający bezbolesną penetrację tak jak podczas owulacji. Może utrzymywać się nawet do wielu godzin po zaistniałym pobudzeniu.
Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma wydzielinami jest stopień rozciągliwości. Śluz wynikający z podniecenia jest mniej rozciągliwy i bardziej wodnisty. Warto mu się dokładniej przyjrzeć, ponieważ jest to ryzyko błędnego określenia momentu owulacji.
Obejrzyj film: Jak odróżnić śluz płodny od niepłodnego
Przeczytaj także:
Skuteczna antykoncepcja z monitorem cyklu mySense i aplikacją antykoncepcyjną
Ból podczas stosunku- przyczyny i leczenie
Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku