Niekontrolowane gazy i częste oddawanie stolca po porodzie – przyczyny i rozwiązanie

Niekontrolowane gazy i częste oddawanie stolca po porodzie

Niekontrolowane gazy i częste oddawanie stolca po porodzie

Niekontrolowane gazy i oddawanie stolca to jedne z częstszych dolegliwości ,,poporodowych’’. Skąd biorą się te przykre objawy i jak możemy sobie z nimi radzić?

Częste niekontrolowane gazy i oddawanie stolca – skąd się biorą?

Przyczyną wspomnianych trudności jest poród siłami natury, w czasie którego dochodzi do intensywnego obciążenia mięśni dna macicy. Wcześniej mięśnie dna macicy dociążane są przez 9-miesięczny okres ciąży. Po porodzie siła mięśniowa macicy oraz zwieraczy jest zwykle mocno osłabiona w związku z czym kobieta może doświadczać niekontrolowanego oddawania gazów, czy potrzeby szybkiego oddania stolca. Objawy te mogą utrzymywać się nawet do roku po porodzie. Nadmiar obowiązków młodej mamy, ale nierzadko i wstyd nie pozwalają zająć się odpowiednio tą dolegliwością.

W jaki sposób radzić sobie z niekontrolowanymi gazami i częstym oddawaniem stolca?

Bardzo ważne jest zapobieganie problemowi, zanim jeszcze zagości w naszym życiu. Istotne jest wykonywanie ćwiczeń dna miednicy jeszcze przed porodem.  Zaleca się również profilaktyczne spożywanie herbaty z liści malin i suplementację z oleju z wiesiołka, które zapobiegają wiotczeniu tkanek w okolicach zwieraczy. Nieoceniony w zapobieganiu i leczeniu wspomnianych dolegliwości jest też tzw. masaż krocza.

Jak wykonywać masaż krocza?

  1. Dokładnie umyj ręce przed wykonywaniem masażu. Możesz o pomoc poprosić partnera, co pozwoli połączyć przyjemne z pożytecznym.
  2. Do wykonywania masażu wybierz naturalny olejek.
  3. Olejek rozgrzej w dłoniach i nanieś go na wargi sromowe od wewnątrz wykonując delikatne ruchy okrężne. Wprowadź delikatnie palec do pochwy, uciskając jej tylną ścianę w stronę odbytu aż do momentu uczucia pieczenia.
  4. Po upływie kilku dni można zwiększać liczbę palców, które biorą udział w masażu, co pozwoli na stopniowe rozciąganie mięśni pochwy.
  5. Bardzo ważne jest byś w trakcie masażu była zrelaksowana i rozluźniona.
  6. Masaż krocza nie jest wskazany przy infekcjach intymnych. Należy go wykonywać od ok. 36 tygodnia ciąży, codziennie.

Niekiedy masaż krocza lub ćwiczenia mięśni miednicy nie pomogą. Nietrzymanie gazów może wówczas oznaczać nie osłabienie mięśni lecz ich poważne uszkodzenie. Konieczna w tego typu przypadku jest interwencja chirurgiczna. Pamiętaj, ze nie należy lekceważyć objawów, zwłaszcza jeśli towarzyszą ci od dłuższego czasu.

Przeczytaj także:

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

ANTYKONCEPCJA MECHANICZNA: Diafragma dopochwowa – skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej?  

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »