Ciąża po poronieniu: Jak szybko można zajść w ciążę po poronieniu

Ciąża po poronieniu

Ciąża po poronieniu

Poronienie to ogromna strata dla każdej pary, która oczekiwała dziecka. Powrót do codzienności po utracie ciąży czasami wymaga trochę czasu. Jest to szczególnie trudne, w szczególności wtedy, kiedy ciąża była już na zaawansowanym poziomie, a między matką i dzieckiem wytworzyła się więź emocjonalna.

Po poronieniu kobieta zwykle potrzebuje trochę czasu by uzyskać równowagę psychiczną. Podobnie dzieje się z jej ciałem – przez okres trwania ciąży wewnątrz organizmu kobiety zaszły pewne zmiany, które nie ustępują z dnia na dzień – naturalnie jej ciało było przygotowane do rozwoju dziecka i jego narodzin. Jeśli dochodzi do obumarcia płodu w przeciągu około 10 tygodni następuje samoistny proces oczyszczania macicy. Jeśli proces ten nie przychodzi sam, często konieczny jest zabieg łyżeczkowania. Jeśli para planuje ponownie zacząć starania o dziecko powinna odczekać pewien czas aby możliwy był okres regeneracji.

Ciąża po poronieniu – kiedy zacząć starania?

Decyzja o podjęciu starań o zajście w ciążę po poronieniu nie jest prosta. Oprócz nadziei towarzyszy jej zwykle lęk o powtórną utratę dziecka. Kiedy wybrać najwłaściwszy moment? Po pierwsze kobieta musi czuć psychiczną gotowość na kolejną ciążę. W aspekcie gotowości fizycznej istotne znaczenie odgrywa fakt jakie są przyczyny poronienia, w którym tygodniu kobieta utraciła ciążę i czy poronienie jest pierwszym czy kolejnym już z rzędu.

Fizjologicznie najczęściej ciało gotowe jest na kolejną ciążę już w pierwszym cyklu po poronieniu. Co ciekawe, badania wskazują, że to właśnie w ciągu 3 pierwszych miesięcy od poronienia, istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w kolejną ciążę. Lekarze zalecają jednak by decyzję o kolejnym dziecku przełożyć na kilka miesięcy. W tym czasie ciało kobiety zdąży się w pełni zregenerować i uzyska pełną stabilność hormonalną. Poza tym to dobry moment, by kobieta wykonała specjalistyczne badania, które być może wskażą przyczynę obumarcia płodu. Ponadto wyniki badań wyznaczą możliwe formy leczenia w celu zapobiegania kolejnym poronieniom (np. poprzez zastosowanie odpowiedniej kuracji hormonalnej, jeśli przyczyną poronienia jest niedobór progesteronu).

Jakie badania wykonać przed zajściem w następną ciążę po poronieniu?

Po utracie ciąży zaleca się wykonanie badania USG, morfologii krwi i histopatologii. Aktualnie na porządku dziennym jest też wykonanie badań genetycznych, które pozwalają ustalić istnienie ewentualnych wad genetycznych zmarłego dziecka i szanse na ich posiadanie u kolejnego potomka. Ważne jest by decyzję o podjęciu badań lub ewentualnego leczenia konsultować z ginekologiem prowadzącym  wcześniejszą ciążę.  Po stracie dziecka często zaleca się również, by kobieta podjęła kontakt z psychologiem, który pozwoli poradzić sobie z tą trudną stratą – w szczególności dotyczy to matek samotnych, które nie mają wsparcia partnera lub bliskich.

Przeczytaj także:

Komputery cyklu – skuteczne narzędzie w planowaniu ciąży

Niepłodność: Diagnostyka w zakresie niepłodności – kiedy rozpocząć diagnostykę i leczenie w kierunku niepłodności u jakich kobiet oraz w jakim wieku

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

Skuteczność i zasada działania testów owulacyjnych ze śliny

 

 

Leave a Reply

Translate »