Niepłodność określana jest jako niemożność zajścia w ciążę przez okres 12 miesięcy, pomimo systematycznie odbywanych stosunków płciowych bez stosowania antykoncepcji. Trudność związana z poczęciem dziecka to powszechny, globalny problem. W samej Polsce z niepłodnością zmaga się z nim około 1,5 mln par. Najważniejsze pytanie na jakie powinny sobie odpowiedzieć osoby dotknięte tym zmartwieniem, to kiedy zacząć diagnostykę w kierunku niepłodności i gdzie skorzystać ze specjalistycznej konsultacji w celu wykrycia powodu.
Niepłodność – kiedy zacząć diagnostykę w kierunku niepłodności?
Tak naprawdę wtedy, kiedy czujemy, że coś może być nie tak z naszym organizmem. Czas, w którym należałoby podjąć działania mające na celu wykrycie przyczyny niepłodności, jest zależy min. od wieku kobiety. W przypadku pacjentek najmłodszych- poniżej 35 roku życia, bez wskazanych nieprawidłowości anatomicznych, rozpoczęcie diagnostyki zaleca się po 12 miesiącach systematycznego współżycia bez owocnego zajścia w ciążę. U kobiet po 35 roku życia natomiast po pół roku, a gdy wiek pacjentki przekroczy 40 lat- dowolnie wcześniej, choćby już na początku prób powiększenia rodziny.
Niepłodność – Wybór lekarza
Poważną i wymagającą obszernego przeanalizowania decyzją jest wybór lekarza prowadzącego.
Odpłatna i nieodpłatna wizyta to bardzo często dwa różne doświadczenia. Jest to kwestią indywidualną i nie należy generalizować, lecz lekarze przyjmujący prywatnie zazwyczaj poświęcają pacjentom więcej uwagi i bardziej skupiają się na problemie. Jakkolwiek byśmy nie wybrali sprawdzenie opinii i renomy wśród pacjentów jest dobrym krokiem w kierunku znalezienia odpowiedniego specjalisty ds. leczenia niepłodności. W rezultacie musimy ufać osobie, która będzie nas prowadzić przez nierzadko wyboistą drogę do macierzyństwa.
Argumentem działającym na korzyść placówki jest nowoczesny sprzęt medyczny, własne laboratorium czy stały, elastyczny kontakt ze szpitalem.
Niepłodność – Jakie badania należy podjąć?
Jednymi z najczęstszych przyczyn odpowiadających za niepłodność kobiecą są zaburzenia na tle endokrynologicznym. Badania hormonalne pozwalają ustalić poziom hormonów w organizmie i wskazują na ewentualne nieprawidłowości w działaniu narządów płciowych. Hormony, które należy zbadać to min. prolaktyna, estradiol, folikulotropina, luteotropina czy progesteron. Materiałem do badania jest krew. Warto zaznaczyć więc, że próbkę krwi od pacjentki pobrać należy w konkretnych dniach cyklu dla miarodajnych wyników.
Warto także upewnić się, czy w naszym organizmie nie występuje przerost drożdżaków Candida. Prowadzą one do zaburzeń mikroflory jelitowej, co w efekcie wpływa na wytwarzane przez nas hormony i powoduje problemy z zajściem w ciążę.
W drugiej kolejności najczęściej wykonuje się badania genetyczne. Dotyczy to zarówno kobiety jak i mężczyzny. Pozwalają one wykryć mutacje w genach lub chromosomach takich jak np. AZF czy FMR1, które utrudniają poczęcie.
Przeczytaj także:
WYDZIELINA Z SUTKA Z jednej piersi po naciśnięciu wypływa płyn lub coś w rodzaju mleka- czy to coś niepokojącego?
Czy testy owulacyjne można stosować w celach antykoncepcyjnych?
Komputery cyklu – skuteczna pomoc w wyznaczaniu dni płodnych i owulacji