Seks po porodzie. Kiedy można zacząć współżyć po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu?

Seks po porodzie

Seks po porodzie

Po okresie ciąży, który z przyczyn naturalnych wiąże się z dłuższymi okresami wstrzemięźliwości seksualnej nadchodzi moment, w którym warto otwarcie porozmawiać o seksie po porodzie.

Moment rozpoczęcia współżycia seksualnego po porodzie powinien być uzależniony od komfortu psychicznego i fizycznego kobiety. Istnieją jednak medyczne wskazania mówiące o tym, że w okresie popołogowym – trwającym ok 6 tygodni (w przypadku porodu naturalnego) należy unikać podejmowania stosunków. Związane jest to z procesem gojenia się ran poporodowych – zbyt szybkie podejmowanie współżycia w tym czasie może wiązać się z dyskomfortem, bólem i ryzykiem występowania zakażeń. Inaczej sytuacja ma się w przypadku zabiegu cesarskiego cięcia, który umożliwia szybsze podejmowanie współżycia – jednak nie jest to reguła.

Kiedy seks  po porodzie naturalnym?

Zaleca się by z uprawianiem seksu po porodzie poczekać ok 6 tygodni – tyle mniej więcej wynosi okres połogu – czas, w którym dochodzi do obkurczania się macicy, krwawienia i pełnej regeneracji tkanek. Ciąża i okres porodu doprowadza do uszkodzeń struktur nerwowo-mięśniowych miednicy, a więc tuż po porodzie kobieta może doświadczać nieprzyjemnych objawów takich jak –  nietrzymania stolca i  moczu.

Dolegliwości te mijają zwykle po okresie połogu, jednak w przypadku dużych uszkodzeń okres ten może się wydłużyć. U niektórych kobiet, moment, w którym czują się gotowe do podjęcia współżycia może mieć miejsce dopiero po upływie kilku miesięcy. Gotowość do seksu po porodzie siłami natury jest kwestią bardzo indywidualną, wymagającą cierpliwości, zrozumienia i wsparcia ze strony partnera.

Bliskość fizyczna jest istotnym elementem relacji partnerskiej. Bardzo ważne jest więc by w okresach wstrzemięźliwości seksualnej nie zapominać o okazywaniu sobie uczuć i fizycznej bliskości, nawet jeśli klasyczne współżycie nie jest możliwe. Nie należy zapominać również o pieszczotach lub możliwości uprawiania seksu oralnego, które mogą tymczasowo zastąpić współżycie dopochwowe.

Seks po porodzie cesarskim cięciem

Zabieg cesarskiego cięcia umożliwia z reguły szybsze podjęcie seksu po porodzie, ponieważ nie dochodzi w trakcie niego do uszkodzenia tkanek pochwy. Cesarskie cięcie pozwala też na zachowanie większej przyjemności z doznań seksualnych, ponieważ mięśnie pochwy nie zostały rozciągnięte. Lekarze sugerują, że 4-tygodniowy okres wstrzemięźliwości seksualnej po cesarskim cięciu jest wystarczający. Niemniej nie należy zapominać, że zabieg cesarskiego cięcia ingeruje w większym stopniu w organizm kobiety, a więc ogólny proces rekonwalescencji może i tak się wydłużyć do okresu ok. 6 tygodni.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Monitor płodności z aplikacją na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »