Regularny cykl menstruacyjny to oznaka ogólnego dobrego stanu zdrowia kobiety, a także zachowanej równowagi hormonalnej. Jednak niektóre jednostki doświadczają zaburzeń miesiączkowania. Jakie są ich przyczyny?
Kiedy mowa o zaburzeniach miesiączkowania?
U większości kobiet okres trwa od czterech do siedmiu dni. Najczęściej cykl menstruacyjny występuje co 28 dni, ale zdrowy cykl może trwać od 21 do 35 dni.
Przykładowe zaburzenia miesiączkowania obejmują:
- Okresy występujące w odstępie krótszym niż 21 dni lub dłuższym niż 35 dni.
- Brak okresu ponad 3 cykle z rzędu.
- Krwawienie menstruacyjne trwające dłużej niż siedem dni.
- Okresy, którym towarzyszy bardzo intensywne symptomy np. wymioty, silne skurcze menstruacyjne.
- Krwawienie lub plamienie występujące między miesiączkami, po menopauzie lub po seksie.
Zaburzenia miesiączkowania — przyczyny
Istnieje wiele przyczyn nieprawidłowych miesiączek, od stresu po poważniejsze schorzenia podstawowe. Do czynników dotyczących stylu życia zalicza się przybranie lub utrata znacznej wagi, stosowanie radykalnej diety, zmiany w rutynowych ćwiczeniach i intensywne trenowanie, zmiany klimatu, ekspozycja na długotrwały stres, przyjmowane leki, takie jak sterydy lub leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew).
Za zaburzenia miesiączkowania mogą również odpowiadać tabletki antykoncepcyjne. Większość pigułek zawiera kombinację hormonów: estrogenu i progestagenu (niektóre zawierają sam progestagen). Tabletki mogą zapobiegać ciąży, powstrzymując jajniki przed uwalnianiem komórek jajowych. Przyjmowanie lub odstawianie pigułek antykoncepcyjnych często wpływa na miesiączkę. Niektóre kobiety miesiączkują nieregularnie albo wcale przez okres do sześciu miesięcy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Do przyczyn powstawania zaburzeń miesiączkowania zalicza się również występowanie chorób i zmian w obrębie układu rozrodczego np. polipów lub mięśniaków macicy. Polipy są małymi, łagodnymi (nienowotworowymi) naroślami w błonie śluzowej macicy. Natomiast mięśniaki to guzy, które przyczepiają się do ściany macicy. Może istnieć jeden lub kilka mięśniaków, które różnią się wielkością. Guzy te są zwykle łagodne, ale mogą powodować obfite krwawienie i ból podczas miesiączki. Jeśli mięśniaki są duże, mogą wywierać nacisk na pęcherz lub odbyt, powodując dyskomfort.
Przyczyną zaburzeń menstruacyjnych może być również endometrioza. Tkanka endometrium, która wyściela macicę, złuszcza się co cykl i jest wydalana z organizmu podczas krwawienia miesięcznego. Endometrioza występuje, gdy tkanka endometrium zaczyna rosnąć poza macicą, np. przyczepia się do jajników lub jajowodów, a czasami rośnie na jelitach lub innych narządach w dolnym odcinku przewodu pokarmowego oraz w obszarze między odbytnicą a macicą. Endometrioza może powodować nieprawidłowe krwawienie, skurcze lub ból przed miesiączkami i w ich trakcie oraz bolesne współżycie.
Kolejną przyczyną może być zespół policystycznych jajników (PCOS). Wówczas jajniki wytwarzają duże ilości androgenów, które są męskimi hormonami płciowymi. Pojawiają się również małe wypełnione płynem worki (torbiele), które można zobaczyć na USG. Zmiany hormonalne mogą uniemożliwić dojrzewanie jajeczek, przez co nie dochodzi do regularnej owulacji. Ponadto stan ten wiąże się z otyłością, niepłodnością, łysieniem androgenicznym, hirsutyzmem (nadmiernym owłosieniem) czy intensywnym trądzikiem.
Inne przyczyny nieprawidłowej miesiączki to rak macicy lub rak szyjki macicy; zapalenie narządów miednicy mniejszej; przedwczesna niewydolność jajników; schorzenia, takie jak zaburzenia krzepnięcia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy lub zaburzenia przysadki, które wpływają na równowagę hormonalną.
W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, należy zgłosić się na konsultację lekarską, co umożliwi szybką interwencję i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu
Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku