Infekcja intymna: Kiedy wystarczą probiotyki a kiedy należy wdrożyć leczenie

Infekcja intymna

Infekcja intymna

Infekcja intymna to dokuczliwa przypadłość dotykająca drogi rodne kobiety. Rozwija się pod wpływem działania bakterii chorobotwórczych lub grzybów. Zazwyczaj objawia się świądem okolic intymnych, pieczeniem, bólem i upławami o różnym kolorze i konsystencji w zależności od rodzaju infekcji oraz jej nasilenia.

Infekcja bakteryjna nasila się stopniowo. Najczęściej występuje żółtawa lub biaława wodnista wydzielina o przykrym zapachu, któremu towarzyszy delikatny świąd i pieczenie. W momencie zaawansowanego namnożenia bakterii może wystąpić podwyższona temperatura ciała. Jedynym lekarstwem wtedy są antybiotyki. Infekcja grzybicza natomiast atakuje szybko. W trakcie jej trwania zaobserwować można białe, serowate upławy, którym towarzyszy intensywny świąd i pieczenie. Zazwyczaj zakażenie spowodowane jest przerostem Candida Albicans. Leczy się je lekami przeciwgrzybiczymi takimi jak kremy, maści lub globulki z odpowiednią substancją czynną jak np. klotrymazol.

Niedoświadczona kobieta ma trudności z postawieniem trafnej diagnozy dotyczącej infekcji intymnej. Warto nadmienić, że infekcja intymna może być także mieszana- grzybiczo-bakteryjna. Zawsze więc skontaktujmy się z zaufanym ginekologiem, który wskaże problem i wdroży odpowiednie leczenie. Długo nieleczone infekcje mogą powodować poważniejsze problemy zdrowotne.

Probiotyki w infekcji intymnej

Probiotyki to środki zawierające w sobie żywe kultury bakterii. Pomagają one utrzymać prawidłową mikroflorę bakteryjną poprzez wzbogacenie jej w dobre mikroorganizmy. Dzielą się na dopochwowe- aplikowane bezpośrednio do pochwy- oraz doustne wchłaniające się w przewodzie pokarmowym w formie tabletki. Te stosowane miejscowo odznaczają się większą skutecznością i szybkością działania, jednak w momencie podrażnienia pochwy lub wcześniejszego zabiegu ginekologicznego nie należy ich stosować.

Najczęściej stosowanymi probiotykami są te, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Pozwalają one na utrzymanie odpowiednio kwaśnego odczynu w pochwie w granicach 3,5 do 4,5- takie środowisko uniemożliwia rozwój złych drobnoustroi. Środki te są bardzo pomocne przy antybiotykoterapii, ponieważ zapobiegają wyjałowieniu pochwy. Polecane są również przez ginekologów w celu złagodzenia delikatnych podrażnień oraz prewencyjnie aby uniknąć w przyszłości infekcji intymnej w razie nawracających problemów.

Infekcji intymnych zarówno bakteryjnych jak i grzybiczych nie jesteśmy w stanie wyleczyć za pomocą probiotyków. Są one formą zapobiegawczą, wspomagają florę bakteryjną i wzmacniającą naturalne mechanizmy obronne pochwy. Mogą być pomocne w razie przyjmowania leków takich jak antybiotyki, które stosujemy aby pozbyć się bakterii. Uchronią przed nadmiernym rozrostem grzybów. Warto posiadać je w swoim domu i przechowywać w lodówce, co wydłuży ich okres żywotności. Zarówno decyzje o przyjmowaniu probiotyków jak i lekarstw w postaci antybiotyków i subtstancji przeciwgrzybiczych należy konsultować ze swoim lekarzem.

Przeczytaj także:

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku do skutecznego wyznaczania dni płodnych i niepłodnych w 5 minut

 

Specjalne Tampony BEPPY do seksu, na fitness, basen czy rower

Brak ochoty na seks i ból podczas stosunku po porodzie – przyczyny  i jak temu zaradzić

 

 

Leave a Reply

Translate »