Co można zastosować na świąd warg sromowych?

Świąd warg sromowych

Świąd warg sromowych

Infekcje i podrażnienia okolic intymnych to powszechny problem u kobiet w każdym przedziale wiekowym. Wiążą się one z nieprzyjemnymi odczuciami takimi jak upławy, zmiana zapachu śluzu, pieczenie czy świąd warg sromowych. Na szczęście istnieje wiele sposobów aby skutecznie zapobiegać tym przykrym dolegliwościom. W momencie, gdy jednak zaczynają nam dokuczać na co dzień, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Jak zapobiegać swędzeniu okolic intymnych?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Odpowiednia higiena miejsc intymnych pozwala ograniczyć dyskomfort związany ze świądem warg sromowych. Na rynku dostępnych jest wiele środków myjących, lecz tylko ich część posiada właściwe pH. Płyny używane do przemywania warg sromowych kobiety powinny mieć odczyn kwaśny, zbliżony do odczynu okolic intymnych. Korzystnie wpłynie także dodatek pałeczek kwasu mlekowego, chroniący przed niechcianymi bakteriami.

Duży wpływ ma także dobranie odpowiedniej bielizny. Ciasne stringi lub majtki ze sztucznego, nieoddychającego materiału mogą przysporzyć wiele problemów intymnych. Najlepszym wyborem będzie naturalna, bawełniana bielizna o komfortowym kroju. Uważnie należy postępować również z doborem środków piorących. Poleca się zakupić te hipoalergiczne przeznaczone dla skóry dzieci- są najlepiej najdelikatniejsze i najlepiej przebadane. Zwróćmy uwagę też na dobór artykułów higienicznych w trakcie miesiączki. Może być on kluczowy w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Niezależnie od tego czy używamy podpasek, tamponów, kubeczków menstruacyjnych itd. sięgajmy po te bezzapachowe i jak najbardziej naturalne.

Powodem świądu może być też depilacja okolic intymnych. Usuwanie owłosienia wiąże się z miejscowym podrażnieniem. Aby uniknąć dyskomfortu warto zaopatrzyć się w kremy lub żele łagodzące na bazie np. pantenolu, alantoiny czy aloesu. Smarowanie ogolonych obszarów już po krótkim czasie przyniesie znaczną ulgę.

W zapobieganiu świądu związanego z infekcjami intymnymi pomocne jest także ograniczenie węglowodanów. To doskonała pożywka dla niechcianych drobnoustrojów.

Świąd warg sromowych- jak sobie pomóc?

Na początku należy poszukać źródła tych dokuczliwych objawów. Niezbędna może okazać się wizyta u ginekologa, który wykluczy ewentualne infekcje. W razie potrzeby lekarz włączy odpowiednie leczenie. Jeśli jednak kobieta jest zdrowa pod kątem ginekologicznym, warto doszukać się przyczyny świądu w sposobie traktowania miejsc intymnych na co dzień.

Oprócz profilaktycznych działań zapobiegających swędzeniu warg sromowych, zastosować można na własną rękę specjalne żele łagodzące lub globulki bez recepty np. z kwasem hialuronowym, mlekowym  i witaminą E. Niektóre z nich mają za zadanie przywrócić odpowiednią florę bakteryjną pochwy i jej okolic- może się to okazać bardzo pomocne w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z noszenia bielizny w domu aby “przewietrzyć” okolice intymne oraz nasiadówki z naparu z kory dębu- przyniosą one natychmiastową ulgę.

Przeczytaj także:

Specjalne tampony do seksu podczas okresu

Antykoncepcja mechaniczna odpowiednia dla 98% kobiet – diafragma dopochwowa skuteczna antykoncepcja niehormonalna

Leave a Reply

Translate »