Wiele kobiet boryka się z problemem bolesnego miesiączkowania. Czas ten bywa dla nich bardzo trudny i nierzadko wiąże się z przyjmowaniem środków przeciwbólowych. Bolesne miesiączki to jedna z najczęściej występujących ginekologicznych przypadłości i dotyczy około 50-90% młodych kobiet. Ból w podbrzuszu może pojawić się na kilka godzin przed pojawieniem się krwawienia lub chwilę po jego wystąpieniu. Powinien trwać do około 72 godzin, po czym całkowicie minąć.
Bolesne miesiączkowanie dzielone jest na pierwotne- przy cyklach owulacyjnych w zdrowym organizmie oraz wtórne jako następstwo stanu chorobowego. W momencie nadmiernego krwawienia, bardzo intensywnych bóli oraz innych dolegliwości zawsze należy udać się do ginekologa w celu omówienia problemu i wykluczenia patologii.
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Za ból podczas miesiączki odpowiadają skurcze macicy, które powstają w momencie wystąpienia cykli owulacyjnych u kobiety. Prowadzą one do znacznego ucisku naczyń macicznych. Bezpośrednią przyczyną skurczy jest wpływ prostaglandyn, które są substancją naskurczową. Wydzielane są one w wewnętrznej błonie śluzowej macicy, która jest złuszczana gdy we krwi obniża się poziom progesteronu, a ciałko żółte obumiera. W momencie trwania miesiączki często towarzyszą nam także inne objawy takie jak np. bóle i zawroty głowy, nudności, wzdęcia, biegunka, zmęczenie, konieczność częstszego oddawania moczu, bóle ud oraz dolnej części pleców- okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Mogą pojawić się także wymioty oraz omdlenia czego nie należy bagatelizować i należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Kiedy bóle można uznać za normalne a kiedy należy udać się do lekarza?
Najczęściej bolesne miesiączki nie są powodem do obaw. Ból nie utrudniający funkcjonowania w życiu codziennym, dodatkowo słabnący w drugiej dobie miesiączki nie musi nas martwić. Czasami powód bólu nie musi wskazywać na poważne schorzenia i może wynikać np. ze zbyt dużego poziom stresu w danym cyklu, nadużywania alkoholu i innych używek, zbyt niskiego wskaźnika masy ciała, skrzywienie kręgosłupa lub urazów obszarów miedniczych. Za wzmożone odczuwanie menstruacji odpowiadać może też stosowanie wkładki domacicznej w postaci spirali.
W momencie gdy miesiączka utrudnia nam codzienne funkcjonowanie lub czujemy, że odczuwamy ból zbyt intensywnie i mocniej od swoich rówieśniczek, koniecznie warto wykonać odpowiednie badania. Przewlekłe stany zapalne w organizmie, endometrioza, anomalie w budowie macicy takie jak np. nadmierne jej przodozgięcie, polipy, mięśniaki a nawet problemy z tarczycą i inne mogą przyczyniać się do cierpienia i bóli. Dlatego tak ważne jest aby pamiętać o regularnych badaniach ginekologicznych. Szybciej wykryta patologia i problem dają większą szansę na poradzenie sobie ze zmorą jaką jest bolesny okres.
Przeczytaj także:
Skuteczna antykoncepcja mechaniczna- Diafragma Antykoncepcyjna dla 98% kobiet
Monitor płodności Afrodyta Smart do szybkiego wyznaczania dni płodnych i niepłodnych – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku
Specjalne tampony BEPPY, w których można uprawiać seks, chodzić na basen czy fitness
Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku