Co wspólnego ma flora bakteryjna pochwy a infekcje intymne i jak odbudować florę bakteryjną pochwy?

Flora bakteryjna pochwy a infekcje

Flora bakteryjna pochwy a infekcje

Flora bakteryjna pochwy to zespół mikroorganizmów naturalnie występujących w drogach rodnych kobiety. Jej znaczną część stanowią bakterie z rodzaju Lactobacillus sp. zwane pałeczkami kwasu mlekowego, które przekształcają wielocukier w postaci glikogenu w kwas mlekowy. Ich najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego pH w pochwie, które wynosi między 3,5- 4,4. W momencie podwyższenia pH i utracenia kwaśnego środowiska możliwe jest łatwiejsze namnożenie się bakterii chorobotwórczych odpowiedzialnych za infekcje.

Zachwianie mikrobiologicznej flory a infekcje

Podstawowym błędem wynikającym często z niewiedzy kobiety jest stosowanie zbyt silnych detergentów do mycia okolic intymnych. Mydła o zasadowym odczynie jak i płyny do higieny intymnej posiadające w składzie nieprzyjazne, silne detergenty takie jak np. SLS. drażnią, zmieniają pH lub mogą wysuszać pochwę. Irygacje pochwy jako inwazyjny sposób utrzymania higieny również przyczyniają się do problemów z florą bakteryjną, wypłukując jednocześnie “dobre” oraz “złe” bakterie. Przyjmowanie leków, zmiany hormonalne, picie alkoholu czy palenie papierosów także może zachwiać ilość dobroczynnych bakterii.

Infekcje przy których namnożyło się zbyt dużo bakterii chorobotwórczych to infekcje bakteryjne, natomiast te, gdzie występuje za dużo drożdżaków to infekcje grzybicze- występują one często po antybiotykoterapii, po zniwelowaniu bakterii. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i dyskomfortu potrzebna jest równowaga pomiędzy drobnoustrojami. W momencie jej zachwiania (np. długotrwałego stresu) liczba kwaśnych pałeczek kwasu mlekowego spada, a bakterie chorobotwórcze namnażają się w szybkim tempie i powodują chorobę- bakteryjną waginozę, która daje takie objawy jak np. ból, świąd, pieczenie czy upławy. Leczenie najczęściej polega na przyjmowaniu antybiotyków dopochwowo.

Niestety raz przebyta infekcja ma tendencję do nawrotów, dlatego ważne jest aby dokładnie ją wyleczyć i stosować się do zaleceń ginekologa.

Jak odbudować florę bakteryjną pochwy?

W celu odbudowania flory bakteryjnej pochwy najpierw należy zmienić podejście do codziennej higieny. Delikatne płyny do higieny intymnej z środkami myjącymi takimi jak np. Cocamidopropyl Betaina będą najlepszym wyborem. Używane w minimalnych ilościach rozcieńczone wodą, powinny w zupełności wystarczyć aby poczuć się świeżo. W mniejszym stopniu ingerują one w pH okolic intymnych. Najlepiej kierować się zasadą im mniej tym lepiej- jeden szybki prysznic lub kąpiel dziennie.

Na florę bakteryjną pochwy ma także wpływ nasza dieta. Na co dzień należy spożywać dużo warzyw i owoców bogatych w witaminy i minerały a także chociaż dwa razy w tygodniu tłuste ryby. Prawdziwym ratunkiem jednak może okazać się przyjmowanie probiotyków i prebiotyków w postaci pożywienia lub specjalnych kapsułek. Naturalnie występujące probiotyki znaleźć można np. w kiszonkach takich jak np. ogórki czy kapusta, natomiast prebiotyki np. w cykorii.  Efekty w postaci lepszego samopoczucia i zniwelowania infekcji intymnych powinny być widoczne już po paru tygodniach. Równowagę mikrobiologiczną w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie odbudować tylko przy pomocy globulek ginekologicznych, które skutecznie zakwaszają środowisko pochwy. Pałeczki kwasu mlekowego dostarczane dopochwowo przez dłuższy okres czasu wspomogą odtworzenie flory bakteryjnej pochwy, tak by zapewnić komfort w okolicach intymnych. Sposób przyjmowania leków należy zawsze omówić z zaufanym ginekologiem.

Tak naprawdę do naszego stanu zdrowia przyczynia się wiele aspektów takich jak odpowiednia higiena snu oraz wysiłku fizycznego, sposób odżywiania się, poziom stresu i odpowiednia pielęgnacja.  Organizm to całościowy system i należy mu zapewnić wewnętrzną harmonię aby móc cieszyć się niczym niezmąconym zdrowiem. Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie pod każdym względem i poszerzanie wiedzy o swoim ciele, nauka tego jak reaguje i co najlepiej je uzdrawia.

Przeczytaj także:

Tampony BEPPY, z którymi możesz uprawiać seks, iść na basen czy fitness

Inteligentny monitor płodności AFRODYTA Smart do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na podstawie kilku kropel śliny

Leave a Reply

Translate »