Skóra na kobiecych piersiach jest zwykle bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Nieprzyjemne uczucie swędzenia piersi lub sutka najczęściej może być spowodowane czynnikami alergicznymi. Przyczyną swędzenia piersi jest zwykle reakcja alergiczna powstała na skutek oddziaływania alergenów środowiskowych, infekcji lub przebytego stresu. Niekiedy świąd piersi i sutków występuje również okresie ciąży i po porodzie, co ma związek ze zbieraniem się pokarmu w piersiach.
Przyczyny swędzenia piersi
Reakcja alergiczna
Uciążliwe swędzenie piersi może wynikać z silnej reakcji alergicznej, do której dochodzi na skutek stosowania środków do codziennej pielęgnacji lub prania, które mogą podrażniać skórę. Wiele dostępnych kosmetyków np. żeli pod prysznic, płynów do kąpieli ma w składzie mocne detergenty, które w nadmiarze mogą podrażniać skórę piersi. W szczególności narażone na podrażnienia są posiadaczki skóry wrażliwej.
Do podobnej reakcji może dojść na skutek noszenia bielizny (np. biustonosza), która wcześniej prana była z użyciem silnych proszków lub środków chemicznych. Niekiedy do stanów zapalanych wywołujących swędzenie mogą przyczynić się alergie pokarmowe lub odczyny alergiczne powstałe na skutek ukąszenia owadów np. pszczoły.
Infekcja
Czasami do swędzących piersi może doprowadzić również przebyta infekcja – np. w wyniku aktywności wirusa ospy wietrznej. Jednym z jej objawów jest występowanie swędzących zmian skórnych na ciele – również w obrębie delikatnej skóry piersi.
Stres
Dermatolodzy są zgodni co do tego, że blisko 30% problemów skórnych może mieć podłoże psychiczne. Duży poziom stresu może negatywnie odbić się na naszej skórze, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do silnej reakcji alergicznej – również w obrębie piersi. Związek między stanem skóry a stresem w szczególności odczuwają osoby z atopowym zapaleniem skóry. Na skutek często oddziaływania silnych emocji dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi i rozgrzania skóry co w efekcie u osób z atopowym zapaleniem skóry może prowadzić do występowania zaczerwienia i uciążliwego swędzenia piersi.
Ciąża
Swędzenie piersi może również stanowić objaw ciąży. Zwykle towarzyszy mu również niewielki ból piersi, co jest spowodowane szybszym przepływem krwi w ich okolicach – zwłaszcza w rejonie brodawek. Swędzenie piersi i sutków w okresie ciąży i laktacji może być również spowodowane zbieraniem się w ich obrębie pokarmu.
Przeczytaj także:
Jak wykonywać samodzielne badanie piersi
Monitor płodności do samodzielnego wyznaczania dni płodnych i niepłodnych
Diafragma Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna – alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej