Jak pozbyć sie plam powstałych na skutek brania tabletek antykoncepcyjnych

Plamy po tabletkach antykoncepcyjnych

Plamy po tabletkach antykoncepcyjnych

Stosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych czasami wiąże się z występowaniem niepożądanych skutków Jednym z nich, w szczególności w okresie dużego nasłonecznienia jest pojawianie się na skórze twarzy i dekoltu licznych plam i  przebarwień. Jak radzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością? Jak pozbyć sie plam powstałych na skutek brania tabletek antykoncepcyjnych?

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne a przebawienia

Na skutek zmiany poziomu hormonów w wyniku stosowania tabletek antykoncepcyjnych u niektórych kobiet pojawiają się niechciane przebarwienia, czyli tzw. hiperpigmentacja skóry. Czasami dochodzi do tzw. melanozy, tzn. stanu, w którym duża ilość przebarwień powstaje na obszarze twarzy, policzkach, karku lub na przedramionach. Na tego typu przebarwienia narażone są przede wszystkim kobiety, co wynika z silniejszego oddziaływania (np. poprzez antykoncepcję hormonalną) progesteronu i estrogenu. Hormony te odpowiedzialne są za stymulację melaniny w trakcie ekspozycji słonecznej.

Jak rozpoznać przebarwienia wywołane antykoncepcją?

Najczęściej przebarwienia powstałe na skutek brania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych przybierają postać ciemnych plam występujących w okolicy wargi. Początkowo są one niemal niezauważalne, z czasem jednak przybierają na sile. Ostateczny kolor przebarwień może być różnorodny – od jasnobrązowego do ciemnobrązowego, w zależności od tonacji skóry. Struktura przebarwień jest zgodna ze strukturą naskórka.

Jak pozbyć się przebarwień?

Pierwszym krokiem jaki warto podjąć w walce z przebarwieniami jest wizyta u ginekologa, który powinien ponownie dobrać antykoncepcję ze zmniejszoną dawką hormonów. Ważnym elementem pielęgnacji skóry z przebarwieniami jest również stosowanie filtrów (najlepiej o wysokim faktorze), które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Co istotne – filtry należy stosować również w trakcie pochmurnej pogody, ponieważ również wtedy dochodzi do emisji szkodliwych promieni słonecznych. Skuteczne w zmaganiu się z przebarwieniami jest także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, np. serum o właściwościach rozjaśniających, witaminy C, kwasu azelainowego.

Przeczytaj także:

Poradnik antykoncepcji

Cera kobiety po ciąży. Przyczyny problemów skórnych i jak przywrócić cerze jej dawny blask?

 

 

Leave a Reply

Translate »