Cera kobiety po ciąży. Przyczyny problemów skórnych i jak przywrócić cerze jej dawny blask?

, Cera kobiety po ciąży. Przyczyny problemów skórnych i jak przywrócić cerze jej dawny blask?, Naturalna PłodnośćW okresie ciąży gładka i  świetlista, po urodzeniu dziecka – z  przebarwieniami i o ziemistym kolorycie.  Stan cery po ciąży często ulega pogorszeniu. Dowiedz się dlaczego tak się dzieje i jak młoda mama może  odpowiednio o nią dbać, by przywrócić jej dawny blask.

Winne są hormony

Zwiększony w okresie ciąży poziom estrogenu zapewnia kobiecie piękne włosy, paznokcie oraz cerę. Po ciąży  następuje jednak proces regulacji gospodarki hormonalnej, a estrogeny powracają do dawnego stanu . Proces ten nie jest jednak natychmiastowy i w tym czasie u  niektórych kobiet mogą pojawić się problemy skórne. Cera kobiety po porodzie staje się zwykle bardzo delikatna i cienka, skłonna do podrażnień i przebarwień. Tymczasowej zmianie może ulec również typ cery. U niektórych pań będących wcześniej posiadaczkami cery tłustej, może pojawić się tendencja do  jej przesuszania,  a u  kobiet z cerą suchą po okresie ciąży może rozwinąć się trądzik.

Przebarwienia

Spędzają sen z powiek wielu młodym mamom.  Typowym dla okresu poporodowego jest ostuda – czyli rozległe plamy na twarzy, najczęściej pojawiające się w okolicy ust, czoła i skroni, rozłożone symetrycznie po obu stronach twarzy. Przebarwienia naskórne powinny ustąpić po porodzie, zazwyczaj po okresie kilku lub kilkunastu miesięcy. Niekiedy jednak zdarza się, że plamy na skórze pozostają na dłużej. W przypadku ich wysokiego nasilenia warto zaopatrzyć się w specjalistyczne kremy wybielające, które pomogą je złagodzić.  Działają jednak one wyłącznie na powierzchowne przebawienia, nie usuwając plam powstałych w głębi naskórka. W takich przypadkach skuteczne mogą okazać się specjalne zabiegi w salonie kosmetycznym tj: peelingi chemiczne, peelingi ultradźwiękowe czy też mikrodermabrazja.

Trądzik

Poza przebarwieniami problem z cerą może dotyczyć również trądziku. W ty przypadku najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który powinien wdrożyć odpowiednie leczenie. Należy jednak pamiętać, że w czasie karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania żadnych doustnych preparatów. Pomocne w leczeniu trądziku może okazać się także stosowanie domowych sposobów – przede wszystkim diety bogatej w witaminy A, D, E. Młoda mama może również stosować naturalne maseczki, które pozwalają łagodzić stany zapalne skóry takie jak, np. maseczka z ziemniaka.

Ziemisty kolor cery

U młodych mam często cera nabiera nieatrakcyjnego, ziemistego kolorytu. Często jest to efekt niewyspania i zmęczenia lub dawki niewystarczająco świeżego powietrza. W tym przypadku pomocne okazują się preparaty zawierające kwasy glikolowy, owocowy, azelainowy, które złuszczają naskórek i umożliwiają jego regenerację. Nie należy również zapominać o peelingach oraz odpowiednim nawilżaniu skóry, a nasza cera nabierze dawnego blasku.

 

TAGI: cera, cera po ciąży, ciąża

Leave a Reply

Translate »