Trądzik w ciąży. Co można stosować na zmiany skórne w tym trądzik w ciąży?

Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży

Każda kobieta pragnie mieć nieskazitelną cerę przez cały czas. Niestety wiele z nas na co dzień boryka się z niedoskonałościami, które odbierają pewność siebie. Leczenie zmian skórnych jest na ogół problematyczne i czasochłonne. W ciąży dużo składników może okazać się szkodliwych i działać negatywnie na rozwijające się dziecko, więc walka z trądzikiem w ciąży zdaje się być jeszcze trudniejsza.

Statystyki mówią, że co druga kobieta ma trądzik w ciąży oraz inne problemy skórne. Szczególnie narażone są na nie kobiety, które już wcześniej przejawiały tendencję do trądziku. Za trądzik w ciąży bardzo często odpowiadają zmiany hormonalne. W szczególności winny jest nadmiar androgenów, który prowadzi do nadmiernego wydzielania łoju i zatykania porów. Jeżeli w pierwszym trymestrze nie zaobserwujemy zmian skórnych, jest małe ryzyko, że takie pojawią się w późniejszych trymestrach.

Do zmian skórnych również zaliczamy rozstępy, które pojawiają się na skutek pękania włókien kolagenowych przy nadmiernym rozciąganiu naskórka. Rozstępy najczęściej występują na brzuchu, biodrach i piersiach. Najlepiej jest im zapobiegać, ponieważ samo pozbywanie się ich jest bardzo trudne i często nieefektywne. Podczas ciąży wskazane są masaże przy użyciu emolientów i tłustych kremów dobrej jakości.

Częstym problemem skórnym w okresie jest też nadmierna produkcja melaniny, która powoduje plamy pigmentacyjne i ciemnienie naskórka np. wokół nosa i oczu lub jaśnienie u kobiet o ciemniejszej karnacji. Należy bezwzględnie chronić je przed promieniowaniem słonecznym, stosując kremy z wysokim filtrem, aby uniknąć zaostrzenia zmian.

Niebezpieczne substancje podczas ciąży

Jest wiele niebezpiecznych, wiążących się z efektami ubocznymi lekarstw stosowanych na trądzik. Do najbardziej niebezpiecznej kuracji należy kuracja izotrytenoiną. Bardzo powszechna i ciesząca się sławą substancja przepisywana przez dermatologów potrafi pomóc na mocno nasilony problem z trądzikiem. Niestety stosowana podczas ciąży może powodować poważne wady rozwojowe płodu. Jest bezwzględnie zakazana.

Także stosowanie zewnętrznych retinoidów może mieć poważne skutki mimo niskiej wchłanialności przez skórę. Należy zrezygnować też z kwasu salicylowego, który jest obecny  w wielu kosmetykach polecanych dla cery z trądzikiem. Antybiotyki to lekarstwa mogące oddziaływać na stan kości.W szczególności odradzane jest stosowanie tetracykliny, doksycykliny oraz minocykliny. Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej również nie jest zalecane w okresie ciąży.

Dopuszczalne substancje podczas ciąży

W niewielkich ilościach dopuszczane jest punktowe stosowanie erytromecyny, kwasu azelainowego, kwasu glikolowego oraz nadtlenku benzoilu. Są to substancje stosunkowo bezpieczne, co nie oznacza, że w pełni neutralne dla skóry. Najlepiej stosować ich jak najmniej i tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie jesteśmy sobie w stanie poradzić ze zmianami skórnymi innymi sposobami.

Najbezpieczniejsze metody na walkę z trądzikiem w ciąży to metody naturalne. Natura ma w zanadrzu mnóstwo substancji, które doskonale radzą sobie z trądzikiem i nie tylko nie narażając w żaden sposób naszego zdrowia. Oprócz zbilansowanej diety z nieprzetworzonych produktów, zachowanej higieny snu, odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, możemy wspomóc walkę z nieprzyjacielem w bardzo prosty sposób. Twarz oraz ciało należy traktować delikatnie, nie przesuszać ich i myć delikatnymi detergentami tylko raz lub dwa razy dziennie.

Wskazana jest pielęgnacja minimalistyczna ukierunkowana na potrzeby naszej skóry. Wysuszanie zmian olejkiem z drzewa herbacianego- który walczy ze stanem zapalnym i ogranicza rozwój bakterii- maścią cynkową czy traktowanie ich maścią ichtiolową potrafi być bardzo skuteczne. Maseczki z miodu i kurkumy, aloesu czy peeling enzymatyczny wykonany za pomocą soku z cytryny lub papai również daje wspaniałe efekty przy regularnym stosowaniu.

Przeczytaj także:

Monitor płodności AFRODYTA Smart na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Antykoncepcja mechaniczna – w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza?

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »