Blizna po cesarskim cięciu. Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu

Niestety nie każdy poród może odbywać się za pomocą sił natury. Wiele kobiet musi poddać się zabiegowi cesarskiemu cięciu, ponieważ to jedyny sposób aby wydać na świat zdrowego potomka, nie narażając tym samym swojego zdrowia lub życia. Chirurg zszywa ranę porodową i pozostawia szwy- rozpuszczalne lub nierozpuszczalne, które należy zdjąć w odpowiednim momencie. Wiąże się to z nabyciem blizny o długości około 10-15 centymetrów i szerokości kilku milimetrów. Blizna po cesarskim cięciu wymaga odpowiedniej pielęgnacji i uwagi już od samego początku.

Blizna po cesarskim cięciu – Rytuał pielęgnacyjny – krok po kroku pierwsze dni po operacji

Rana, która została prawidłowo oczyszczona i zabezpieczona będzie szybciej się goić. W takiej sytuacji ryzyko powikłań jest mało prawdopodobne. Jeśli jednak zauważysz niepokojące objawy takie jak gorączka, znaczne zaczerwienienie czy też obrzęk lub wysięk z rany niezwłocznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Pierwsze dni po operacji mogą wydawać się dość problematyczne. Należy chronić ranę przed zamoczeniem. Dozwolony jest jedynie szybki prysznic, przy czym warto zaopatrzyć się w wodoodporne opatrunki, które uchronią przed dostaniem się wody w niepowołane miejsce. Na pewno należy zrezygnować z długich kąpieli w wannie. Kilka dni później dozwolone jest delikatne przemywanie rany letnią wodą oraz specjalnym środkiem myjącym.

Po około tygodniu od zdjęcia szwów dozwolony jest delikatny masaż tkanek wokół, bez bezpośredniego dotykania blizny po cesarskim cięciu. Powolne, okrężne ruchy oraz lekkie przesuwanie na zmianę w górę i w dół powinno odbywać się kilka razy w tygodniu. W późniejszych tygodniach masaż można przeprowadzać z większą siłą oraz próbować rozciągać bliznę.

Gdy rana się zagoi powstanie blizna, która z początku będzie mocno zaczerwieniona i widoczna. Należy o nią odpowiednio zadbać tak, by z biegiem czasu zbladła i stała się mniej zauważalna. Jest wiele sposobów na to by efektownie zmniejszyć jej widoczność.

Jednym z prostszych sposobów jest stosowanie specjalnych preparatów na blizny. Są to kremy, oleje i maści, które przyczyniają się do szybszego zabliźniania i odbudowy tkanki skóry. Kremy i maści bazują najczęściej na kwasie hialuronowym, masie perłowej, ekstrakcie z cebuli czy silikonie. Odmierzamy odpowiednią ilość preparatu na dłoń i wsmarowujemy go kolistymi ruchami, dodatkowo pobudzając jednocześnie krążenie. Pamiętajmy o systematyczności tych działań, bo tylko one spowodują zauważalne efekty.

Przeczytaj także:

Ciąża po poronieniu: Jak szybko można zajść w ciążę po poronieniu

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Ból podczas stosunku po porodzie.

Jak wyznaczyć dni płodne i niepłodne?

 

 

 

Leave a Reply

Translate »