Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

 Jaka antykoncepcja jest odpowiednia dla kobiet karmiących piersią? Okres karmienia piersią wyklucza stosowanie standardowych pigułek ze względu na przenikanie hormonów do mleka matki i ryzyko zahamowania laktacji.  Ponowne zajście w ciążę w tym czasie może być natomiast dla organizmu kobiety zbyt obciążające. Nie oznacza to jednak, że młoda mama pozostawiona jest na lodzie. Poznaj alternatywne metody antykoncepcji w okresie laktacji.

Czy karmienie piersią stanowi naturalną antykoncepcję?

Powszechnie uznaje się, że w okresie karmienia piersią kobieta nie może zajść w ciążę ze względu na uwalniany w tym czasie hormon – prolaktynę, która pełni funkcję naturalnego środka antykoncepcyjnego. W przypadku jeśli przez okres ok.  5 miesięcy kobieta jest zdrowa, karmi niemowlę wyłącznie piersią i nie stosuje poważnej farmakoterapii szansa na ponowne zajście w ciążę w tym czasie jest bardzo mała. Nie zawsze jest to jednak regułą. Istnieje wiele czynników, które mogą skutecznie zaburzać działanie prolaktyny, w szczególności w przypadku kobiet, które nie karmią piersią (w tym przypadku płodność wraca już po ok. 3 tygodniach od porodu). Fizjologicznie możliwe jest, by kobieta w tym okresie ponowne zaszła w ciążę. Wiąże się to jednak ze sporym obciążeniem dla organizmu, dlatego warto w tym czasie pomyśleć o alternatywnej antykoncepcji.

Jaką metodę wybrać?

W okresie karmienia piersią zaleca się przede wszystkim mechaniczne środki antykoncepcyjne. Najmniej inwazyjną metodą jest w tym przypadku stosowanie prezerwatywy. Jeśli nie przepadasz za tą metodą antykoncepcji możesz również zdecydować się na założenie wkładki wewnątrzmacicznej.

Decyzja o założeniu spirali powinna być jednak skonsultowana z lekarzem. To, kiedy wkładka może być zaaplikowana zależy od sposobu porodu. W przypadku porodu naturalnego lekarz może ją założyć nawet w szóstym tygodniu połogu, natomiast jeśli kobieta rodziła poprzez cesarskie cięcie – po ok. 12 tygodniach. Wkładka może być usunięta w dowolnym czasie i nie wpływa trwale na płodność kobiety.

Jedną z innowacyjnych metod zapobiegania przed ciążą polecaną w trakcie karmienia jest specjalna antykoncepcja barierowa – diafragma dopochwowa, np. Caya®. Diafragma ma kształt i fakturę silikonowego krążka, który wraz ze specjalnym żelem antykoncepcyjnym (np. żelem  Caya® Gel) umieszcza się w pochwie, bezpośrednio na szyjce macicy, zapobiegając tym samym wnikaniu plemników. Diafragmę dopochwową aplikuje się na 2 godziny przed stosunkiem. W pochwie powinna natomiast zostać jeszcze przez co najmniej 6 godzin po współżyciu. Następnie diafragmę należy wyjąć i opłukać wodą. Diafragma Caya® jest środkiem przeznaczonym do wielokrotnego użytku, po pierwszym użytkowaniu można ją stosować jeszcze przez okres około 2 lat – – stanowi świetne rozwiązanie dla kobiet karmiących przez ten czas piersią. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania kliniczne.

Innym, polecanym w okresie laktacji sposobem antykoncepcji jest stosowanie tzw. minipigułki, która w przeciwieństwie do standardowych tabletek nie zawiera estrogenu, a jedynie gestagen. Przenikanie tego hormonu do mleka jest minimalne i nieszkodliwe dla dziecka.

Przeczytaj również:

Jak sprawdzić czy wkładka domaciczna znajduje się na swoim miejscu?

 

 
 
 
.
Translate »