Wydzielina z sutka. Z jednej piersi po naciśnięciu wypływa płyn lub coś w rodzaju mleka- czy to coś niepokojącego?

Wydzielina z sutka

Wydzielina z sutka

Wydzielina z sutka to naturalne zjawisko występujące u kobiet, które urodziły dziecko lub są w ciąży. Wydzielina ta związana jest z procesem laktacji, do której dochodzi na skutek działania odpowiednich hormonów. Jeśli jednak występuje u kobiet, które nie spodziewają się dziecka jest to niepokojące.

Płyn wydobywający się z sutków może mieć barwę mleczną, żółtą, zieloną a niekiedy brunatną. Wyciek z sutka może następować mimowolnie, spontanicznie lub być efektem uciskania brodawki. Jeśli nie jest związany z procesem laktacji i ciąży powinien wzbudzić niepokój i skłonić kobietę do jak najszybciej konsultacji ze lekarzem. Co może wydzielina z sutka oznaczać?

Guz piersi a wydzielina z sutka

Często spodziewamy się najgorszego. Jednym z najczęstszych skojarzeń, które powstają po obserwacji wydzieliny z sutka jest nowotwór – w tym przypadku nowotwór piersi. Wyciek z brodawki nie jest jednak specyficznym objawem raka. Zmianom nowotworowym zwykle towarzyszą zgrubienia lub grudki. Wyciek z brodawki częściej wskazuje natomiast na tzw. brodawczaka, czyli niegroźnego guza, który rozwija się w okolicach przewodów mlekowych. Cechą brodawczaka jest wydzielanie się z piersi wydzieliny, która dodatkowo podbarwiona jest krwią.

Zaburzenia hormonalne a wydzielina z sutka

Niekiedy wydzielina z sutka może wskazywać na rozchwianą gospodarkę hormonalną. Zwykle dotyczy ona nadmiernej produkcji hormonu odpowiedzialnego za laktację, czyli prolaktyny. U ciężarnych kobiet lub młodych mam jest to zjawisko fizjologicznie, w innych sytuacjach wskazuje na nieprawidłowości. Przy zaburzeniach hormonalnych wyciek z sutka jest bardziej wodnisty, przypomina mleko. Dodatkowo wydzielinie z piersi towarzyszą zaburzenia cyklu miesiączkowego i brak owulacji.

Farmakoterapia w przypadku wydzieliny z sutka

Do wydobywania się z piersi wydzieliny może doprowadzić stosowanie środków farmakologicznych: niektórych leków obniżających ciśnienie, leków hormonalnych, leków przeciwbólowych . Ponadto wydzielina z sutka może świadczyć o różnorodnych schorzeniach zdrowotnych, tj.:

– ropieniu piersi

– chorobie Pageta,

– przebytych urazach piersi

– poszerzeniu przewodów wyprowadzających

Diagnostyka i leczenia wydzieliny z sutka

Diagnostykę i leczenie wydzieliny z piersi należy rozpocząć od dokładnego badania i wywiadu z kobietą. Istotne znaczenie odgrywa kolorystyka wydzieliny, konsystencja oraz czas trwania wycieku. Należy również ustalić, czy wyciek dotyczy obu piersi czy wydzielina występuje tylko w obrębie jednej z nich. Istotne znaczenie może odgrywać również stosowana antykoncepcja hormonalna lub inna farmakoterapia. Kluczowe znaczenie odgrywa wykonanie przez lekarza badania piersi –  pod kątem ich wyglądu, struktury, symetryczności, zabarwienia, owrzodzenia.

Kolejnym ważnym elementem jest wykonanie badania palpacyjnego piersi. Każdy niepokojący objaw powinien skłonić lekarza do wykonania dalszych badań specjalistycznych w celu wykluczenia zmian nowotworowych. Niekiedy konieczne jest wykonanie USG piersi lub mammografii. Jeśli przyczyną wydzieliny z sutka są zaburzenia gospodarki hormonalnej konieczne mogą okazać się badania poziomu prolaktyny oraz TSH – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową.

Leczenia uzależnione jest od przyczyny problemu. Niekiedy skupione jest wokół podawania środków farmakologicznych – najczęściej leków hormonalnych. Jeśli przyczyną wycieku z sutka jest zmiana złośliwa zwykle poddaje się jej wycięciu lub wdrożeniu leczenia onkologicznego.

Przeczytaj także:

Antykoncepcja mechaniczna – diafragma dopochwowa jako skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Seks w czasie okresu? Z Tamponami BEPPY to żaden problem

Czy testy owulacyjne można stosować w celach antykoncepcyjnych?

Nowoczesne narzędzie do samodzielnego badania piersi – FemiGlove

 

Leave a Reply

Translate »