Które produkty mogą utrudniać zapłodnienie?

Które produkty mogą utrudniać zapłodnienie?

Które produkty mogą utrudniać zapłodnienie?

Na płodność oraz ciążę wpływa wiele czynników, z których para może nawet nie zdawać sobie sprawy. Z tego powodu jeśli próbujesz zajść w ciążę i szukasz sposobów na optymalizację stylu życia w celu zwiększenia płodności, ważne jest, aby znać niektóre pokarmy, których należy unikać, próbując zajść w ciążę. Jak dieta wpływa na płodność?

Które produkty mogą utrudniać zapłodnienie?

Chociaż ważna jest znajomość konkretnych pokarmów, których należy unikać, próbując zajść w ciążę, unikanie niektórych produktów to tylko część dobrze ułożonej diety płodności, złożonej z ważnych pokarmów, które faktycznie zwiększają płodność. Podobnie ważne jest, aby nie doprowadzać się do szaleństwa i od czasu do czasu pozwolić sobie na zasłużoną ucztę, nie martwiąc się faktem, że właśnie zjadłaś coś z listy produktów, których należy unikać, próbując zajść w ciążę.

Wśród produktów, które negatywnie wpływają na płodność zalicza się:

  • napoje gazowane i inne produkty o wysokiej zawartości cukru;
  • pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów;
  • niskotłuszczowy nabiał;
  • tłuszcze trans;
  • wysokoprzetworzoną żywność;
  • nadmiar alkoholu;
  • nadmiar kofeiny;
  • ryby o wysokiej zawartości rtęci;
  • żywność na bazie soi (w przypadku mężczyzn).

Jak wspomniano wyżej, warto jednak pamiętać o umiarze i zdrowym rozsądku. Jeśli nie istnieją zalecenia lekarskie, od czasu do czasu można pozwolić sobie na batonika czy czekoladę. Warto jednak swoją dietę skonsultować ze specjalistą.

Co więcej, niektóre produkty znajdujące się w naszym otoczeniu również mogą negatywnie wpływać na płodność. Mowa o chemikaliach jak bisfenole (BPA/BPS/BPF), ftalany, parabeny, pestycydy czy metale ciężkie (np. aluminium, arsen, kadm, chrom, ołów, rtęć)

zawartych między innymi w konserwach, proszkach do prania, farbach czy środkach do czyszczenia.  Z tego powodu warto kupować naturalne produkty o dobrym składzie.

Jak wspomóc swoją płodność?

Oprócz unikania pewnych pokarmów podczas próby zajścia w ciążę, istnieją dodatkowe sposoby na zwiększenie płodności.

Nawet jeśli kontrolujesz spożycie składników odżywczych za pomocą diety, uzyskanie właściwej równowagi witamin i minerałów może być trudne. Suplementy to łatwy i wygodny sposób na zapewnienie odpowiedniej mieszanki i poziomów kluczowych biomolekuł.

Kilka niedawnych badań wykazało powiązania między poziomem codziennego stresu kobiety a zmniejszonymi szansami na zajście w ciążę, być może dlatego, że organizm rozpoznaje, że okresy stresu nie są idealne do rodzenia dzieci. U mężczyzn przewlekły stres wiąże się ze zmniejszoną jakością i ilością nasienia. Dlatego duży stres nie zwiększa szans na poczęcie i może odgrywać rolę w nawet 30% problemów z płodnością. Ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak joga lub relaksujący spacer na łonie natury, akupunktura, a nawet seks mogą pomóc uwolnić endorfiny i obniżyć poziom kortyzolu.

Uzyskanie odpowiedniej ilości snu nie zawsze jest uważane za środek wzmacniający zdrowie i płodność. A jednak sen odgrywa kluczową rolę w zdrowiu reprodukcyjnym. Wzorce snu napędzają produkcję, syntezę i metabolizm hormonów reprodukcyjnych. Brak snu u mężczyzn może obniżyć poziom testosteronu; u kobiet może przyczyniać się do zaburzeń równowagi hormonalnej, wczesnej utraty ciąży, nieudanej implantacji zarodka, braku owulacji i braku miesiączki. Naukowcy odkryli, że odsetek ciąż jest najwyższy wśród osób śpiących średnio (7-8 godzin na dobę) w porównaniu z osobami śpiącymi krótko (4-6 godzin) i długo śpiącymi (9-11 godzin).

Palenie nie jest dobre dla zdrowia płuc ani zdrowia reprodukcyjnego. Substancje chemiczne zawarte w papierosach mogą uszkodzić materiał genetyczny plemników i komórek jajowych, utrudniając zajście w ciążę lub jej utrzymanie. Dobrą wiadomością jest to, że po rzuceniu palenia zarówno mężczyźni, jak i kobiety wykazali poprawę płodności, chociaż kobiety potrzebują więcej czasu niż mężczyźni po rzuceniu palenia, aby zobaczyć poprawę.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%. Planner urodzin.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Leave a Reply

Translate »