Czy tarczyca ma wpływ i jaki na miesiączkowanie?

Tarczyca a miesiączkowanie

Tarczyca a miesiączkowanie

Tarczyca to gruczoł wydzielniczy, odpowiadający za produkcję hormonów- tyroksyny, trijodotyroniny oraz kalcytoniny stymulowanych przy pomocy tyreotropiny(TSH), która wydzielana jest przez przysadkę mózgową. Gruczoł ten odgrywa znaczną rolę w procach metabolicznych komórek organizmu, a także odpowiedzialny jest za produkcję ciepła i zachowania bilansu energetycznego. Niezbędnym pierwiastkiem dostarczanym z zewnątrz, odpowiadającym za dobre funkcjonowanie tarczycy jest jod.

Dolegliwości spowodowane złą pracą tarczycy są zazwyczaj trudne do zdiagnozowania. Problemy z wypadaniem włosów i układem trawiennym, trądzik czy zaburzenia apetytu to tylko niektóre spośród następstw świadczących o zaburzeniach hormonalnych. Na nieprawidłowości tarczycy najbardziej narażone są kobiety w ciąży, podczas dojrzewania, przez 6 miesięcy po porodzie i po menopauzie. Najczęstsze schorzenia to niedoczynność oraz nadczynność tego gruczołu. Niedoczynność polega na niewystarczającej produkcji tyroksyny oraz trijodotyroniny, za co odpowiada najczęściej niedobór jodu lub charakterystyczne uwarunkowania genetyczne.

Przy nadczynności natomiast mamy do czynienia z ich nadprodukcją. Zwykle przyczyną jest choroba autoimmunologiczna Gravesa-Basedowa. Często spotykanym schorzeniem jest też Hashimoto- zaburzenia układu odpornościowego, co w konsekwencji skutkuje niszczeniem komórek tarczycy. Leczenia tych przypadłości nie można bagatelizować, wiążą się one z przyjmowaniem leków- nierzadko do końca życia.

Tarczyca a miesiączkowanie

Hormony tarczycowe mają znaczny wpływ na miesiączkowanie kobiety. Zaburzenia czynności tego gruczołu objawiają się nieregularnymi, rzadkimi, wydłużonymi lub obfitymi krwawieniami, zanikiem owulacji czy też problemami z płodnością przy znacznym spadku libido. W momencie gdy dochodzi do dużej niedoczynności możliwy jest także całkowity zanik miesiączki i zaburzenia rozwojowe płodu w przypadku ciąży. Odpowiednie leczenie chorób tarczycy pozwala na unormowanie hormonów oraz cyklu miesiączkowego.

Nadczynność tarczycy często doprowadzi do bardzo szybkiego pojawienia się pierwszego krwawienia miesiączkowego u dziewczynki w przeciwieństwie do niedoczynności, gdzie miesiączka pojawić się może w bardzo późnym wieku. Zarówno przy obfitych jak i bardzo skąpych menstruacjach warto wykonać badania laboratoryjne hormonów tarczycy oraz jej USG. Prowadzące do anemii obfite krwawienia częściej pojawiają się przy niedoczynności, rzadziej przy nadczynności. Oba schorzenia także mają wpływ na hamowanie owulacji. W przypadku ciąży zarówno niedoczynność, nadczynność czy choroba Hashimoto może prowadzić do poronień i przedwczesnych porodów.

Przeczytaj także

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku do szybkiego i skutecznego wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »