Wady wrodzone. Jakie są przyczyny wad wrodzonych u płodu?

Wady wrodzone u płodu

Wady wrodzone u płodu

Dla każdej przyszłej matki, która z niecierpliwością oczekuje porodu najważniejsze jest, aby jej dziecko urodziło się zdrowe i silne. Większość ciąż przebiega bez większych problemów, natomiast zdarzają się przypadki gdzie występują powikłania oraz wady wrodzone u płodu. Wady wrodzone spotykane są u około 1,5% noworodków. Najczęstszymi są patologie układu nerwowego jak np. rozszczep kręgosłupa. Odpowiedni tryb życia nie zawsze jednak gwarantuje urodzenie zdrowego dziecka. Nierzadko decydują o tym obciążenia genetyczne.

Przyczyny wad wrodzonych

Za wady wrodzone odpowiadać mogą geny oraz specyficzne uwarunkowania środowiskowe. Do jednych z najbardziej niebezpiecznych oddziaływań z otoczenia należy promienie roentgenowskie, przy czym kryteriami stopnia szkodliwości jest dawka promieniowania, trymestr ciążowy oraz fragment ciała podlegający prześwietleniu. Najbardziej podatnym okresem ciąży na właśnie ten czynnik jest jej początek- moment formowania się płodu. Podczas ciąży zabronione jest wykonywanie zdjęć rentgeowskich i innych np. tomografii komputerowej, mogących sprzyjać uszkodzeniu centralnego układu nerwowego u dziecka. Jedynie w nagłych przypadkach i konieczności wykonania zdjęcia, na brzuch ciężarnej może być nałożony ołowiany ochraniacz.

Używki takie jak alkohol, papierosy lub narkotyki również mogą odpowiadać za powstawanie zaburzeń rozwojowych. Zażywanie substancji narkotycznych niszczy komórki rozwijającego się płodu i znacznie pogarsza funkcjonowanie łożyska. Palenie papierosów natomiast wpływa na uszkodzenie materiału genetycznego, opóźnia rozwój płodu i przyczynia się do poronień i ciąż pozamacicznych.

Alkohol spożywany podczas ciąży powoduje wiele niechcianych przypadłości. Są to tzw. ARND, ARBD, FAE oraz FAS. Pierwsza z nich to ogólne zaburzenie rozwoju układu nerwowego, druga natomiast charakteryzuje się wystąpieniem wad serca oraz patologiczności stawów zwanymi inaczej Poalkoholowym Defektem Urodzeniowym. FAE to Poalkoholowy Defekt Płodowy, gdzie nieprawidłowości nie widać w wyglądzie dziecka, natomiast odnotowuje się zaburzenia rozwoju i niespecyficzne zachowania. Malformacje twarzy i źle funkcjonujący ośrodkowy układ nerwowy to z kolei objawy FAS- inaczej Alkoholowego Zespołu Płodowego. Dzieci takie ciężko przybierają na wadze a ich sprawność intelektualna jest znacząco obniżona. Zespół ten występuje najczęściej ze wszystkich tu wymienionych.

Wirusy atakujące organizm ciężarnej mogą mieć następstwa silnie wpływające na ciążę jak i na samą matkę. Najgroźniejsze są zakażenia występujące w pierwszych trzech miesiącach od poczęcia. Zaleca się unikanie skupisk ludzi i długotrwałego przebywania w obiektach publicznych by obniżyć ryzyko zachorowania. Możliwe jest także zastosowanie szczepień ochronnych działających prewencyjnie. W szczególności polecane są szczepionki przeciw różyczce i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jednak w przypadku tej pierwszej należy odczekać minimum 3 miesiące do momentu zapłodnienia.

Każda ciężarna kobieta powinna unikać przyjmowania leków do momentu aż nie jest to całkowicie konieczne. Każdy lek jest tylko w pewnym stopniu metabolizowany w łożysku, co powoduje silne działanie na rozwijający się płód. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest toksyczność produktów rozpadu. Leki przyjmowane w drugim i trzecim trymestrze ciąży mogą spowodować wady rozwojowe narządów rozrodczych i przyczyniają się do upośledzeń intelektualnych. Przykładową substancją groźną dla dziecka są pochodne benzodiazepiny stosowane w środkach uspokajających. Zanotowano przypadki rozszczepu podniebienia i warg. Groźne mogą okazać się także niektóre antybiotyki i leki przeciwzapalne- zaburzają syntezę prostaglandyn, przez co wywołują wady np. zastawki sercowej. W każdym przypadku konieczności brania leków należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który pomoże w doborze bezpieczniejszych zamienników.

O wadach wrodzonych decydować może także przebieg chorób przewlekłych oraz niedobór/ nadmiar mikro i makroelementów. Najważniejsze z nich to kwas foliowy, cynk, wapń, jod i żelazo. Przykładowo niedobór cynku może powodować ryzyko powstania wad układu mięśniowego i nerwowego, dlatego warto spojrzeć na swój organizm kompleksowo i prawidłowo się odżywiać, wysypiać i zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. W razie potrzeby ustalić niezbędną suplementację.

Przeczytaj także:

Jak szybko zajść w ciążę? Wskazówki dla par starających się o dziecko.

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

Monitor płodności AFRODYTA Smart – innowacyjny test owulacyjny na ślinę wielokrotnego użytku, który wraz z dołączoną aplikacją pozwala nam na kontrolę płodności przy użyciu smarfona

 

 

 

Leave a Reply

Translate »