Opryszczka wargowa a ciąża. Czy opryszczka wargowa jest niebezpieczna w ciąży i dla ciąży, np. u partnera?
Wirus opryszczki wargowej inaczej HSV powoduje szereg objawów, np. swędzenie, pieczenie, wykwity skórne. Stosując się do zasad farmakoterapii można znacznie zredukować efekty jego działania. Nieleczone HSV jest natomiast niebezpieczne dla zdrowia, w szczególności dla kobiet w ciąży.
Ciąża a zakażenie wirusem
Obecność wirusa opryszczki wargowej (HSV) nie powinna zagrażać rozwijającej się ciąży, jednak tylko wtedy, jeśli wiemy, że nie mógł przedostać się w obszar narządów płciowych. Działanie wirusa HSV jest niestety nawracające, w szczególności dlatego, że nie przyczynia się do uodpornienia. Aktywacji wirusa opryszczki wargowej towarzyszy najczęściej osłabienie organizmu, brak snu, gorączka, intensywny stres.
A kiedy do lekarza?
Rynek farmaceutyczny proponuje wiele specyfików, które rzekomo mają pomoc uśmierzyć objawy zakażenia. Najbezpieczniej jest jednak udać się do lekarza, który powinien dobrać odpowiedni lek. Jeśli jest to pierwsza wizyta u tego lekarza należy wspomnieć o możliwej ciąży. Dla lekarza będzie to wskazówka dotyczące tego z jakich środków korzystać w przyszłości.
Leczenie opryszczki wargowej a ciąża
Zmniejszenie objawów wirusa opryszczki wargowej jest najbardziej realne jeśli środki antywirusowe zostaną podane już na najwcześniejszym etapie leczenia. Jeśli kobieta cieszy się z nowonarodzonego dziecka a dostrzega nawracające objawy opryszczki powinna jak najszybciej udać się do lekarza. W przypadku zakażenia przez kobietę zaleca się unikanie pocałunków dziecka lub przytulania jego główki. Należy również pamiętać, że ze względu na słabo rozwinięty układ nerwowy u dzieci wskazane jest, aby możliwie skrupulatnie chronić dziecko przed możliwością zakażenia.
Przeczytaj też:
Czy żele wspomagające poczęcie są skuteczne?
.
0 komentarzy