Jakie są objawy zapłodnienia?

Jakie są objawy zapłodnienia?

Jakie są objawy zapłodnienia?

Zapłodnienie to jeden z kluczowych elementów ciąży. Na czym polega? Jakie daje oznaki?

Co to jest zapłodnienie?

Zapłodnienie komórki jajowej może nastąpić tylko wtedy, gdy plemnik pomyślnie spotka się z żywą komórką jajową. Niektórzy uważają, że do zapłodnienia dochodzi w macicy, ponieważ tam rozwija się dziecko. Jednak faktycznie następuje ono w jajowodach.

Każdy plemnik ma jeden cel: spotkać się z komórką jajową. Aby jednak dotrzeć do celu, męska gameta musi odbyć długą i wyczerpującą podróż. Najpierw musi przedostać się z pochwy do szyjki macicy, a następnie przepłynąć przez macicę do jajowodów. Tam, jeśli plemnik będzie miał szczęście, przeniknie do komórki jajowej i ją zapłodni.

Nowo zapłodnione jajo (obecnie zwane zygotą) przedostanie się z jajowodów do macicy  za pomocą małych, przypominających palce struktur zwanych fimbriami. Tam zagnieżdża się w ścianie macicy, gdzie płód rozwija się aż do porodu bądź przerwania ciąży.

W większości przypadków implantacja następuje w macicy tak, jak powinna. Czasami jednak zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się i rośnie gdzieś poza macicą. Nazywa się to ciążą pozamaciczną.

Aby doszło do zapłodnienia, czas i warunki muszą być odpowiednie. Proces zapłodnienia może nastąpić jedynie podczas dość małego okna w ciągu zaledwie kilku dni  owulacji (kilka dni przed i dzień po owulacji).

Jakie są objawy zapłodnienia?

Należy pamiętać, że każda ciąża jest wyjątkowa – tak jak każde dziecko jest inne – dlatego staraj się nie porównywać swoich doświadczeń z innymi. Niektóre z nas mają wszystkie typowe objawy ciąży, podczas gdy inne mają tylko kilka (lub wcale). Jeśli Twoje miesiączki są zwykle tak regularne, a data miesiączki spóźniła się o tydzień lub dłużej, może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia i jesteś w ciąży.

Jeśli miesiączka się spóźnia i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, oto kilka wczesnych objawów tego, że doszło do zapłodnienia, na które możesz zwrócić uwagę:

  • Opuchnięte i wrażliwe piersi i sutki
  • Zmęczenie
  • Bóle głowy
  • Nudności lub wymioty
  • Niechęć do jedzenia lub zachcianki
  • Wahania nastroju
  • Częsta potrzeba siusiania
  • Wzdęcia
  • Zaparcia

Pamiętaj, że pierwsze oznaki ciąży – takie jak zmęczenie, nudności oraz obolałe lub obrzęknięte piersi – pojawiają się około szóstego tygodnia, więc nie będziesz w stanie od razu stwierdzić, czy jesteś w ciąży. Najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest wykonanie testu ciążowego.

Warto jednak pamiętać, że wiele z nas ma nieregularne cykle miesiączkowe i w takim przypadku brak miesiączki niekoniecznie oznacza ciążę. Nieregularne cykle miesiączkowe są bardzo częste i mogą mieć wiele przyczyn, w tym przyjmowanie niektórych leków lub schorzenia, takie jak zespół policystycznych jajników, zaburzenia odżywiania lub cukrzyca.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Jaka jest zasada działania żeli wspomagających zajście w ciążę

Kubeczek menstruacyjny – jak kupować, wady i zalety

 

 

 

Leave a Reply

Translate »