Jakie objawy mogą wskazywać że jesteś w ciąży

Objawy ciąży

Objawy ciąży

Zdarza się, że pierwsze objawy ciąży łudząco przypominają symptomy zatrucia pokarmowego lub innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, przez co mogą być mylące. Wiele kobiet odczuwa je już kilkanaście dni po zapłodnieniu, czyli nierzadko zanim wykonają pierwszy test ciążowy. Czas, w którym przyszła mama zorientuje się, że spodziewa się dziecka jest bardzo różny i zależy min. od znajomości swojego ciała i umiejętności obserwacji zachodzących w nim zmian. Aby upewnić się czy nasze podejrzenia są słuszne należy jak najszybciej wykonać test ciążowy, który polega na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej znajdującej się w moczu kobiety ciężarnej.

Objawy ciąży

Do jednych z początkowych oznak ciąży zalicza się brak miesiączki. Nierzadko jednak może zdarzyć się,  że pomimo zapłodnienia kobiety doświadczają krwawienia. Jest ono związane z zagnieżdżaniem się zarodka  i występuje najczęściej około tydzień po poczęciu. Brzemiennej mogą również towarzyszyć delikatne skurcze, które spowodowane są rozciąganiem macicy.

Świadczące o możliwości ciąży są także nudności i wymioty- szczególnie poranne. Pojawiają się one już na jej wczesnym etapie i nasilają się w trakcie rozwoju płodu- na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z nimi w większym lub mniejszym stopniu. W ciąży doświadczyć możemy również niechęci do konkretnych produktów spożywczych jak np. mięso, jaja lub smażone potrawy. Jest to spowodowane nadmiernie wyostrzonym węchem, który przyczynia się do odruchów wymiotnych.

Wahania nastroju to nieodzowny element początku ciąży. Burza hormonów szalejąca w organizmie kobiety odbija się nie tylko na samopoczuciu, ale także na jej codziennym zachowaniu. Warto wtedy wykonywać codzienne ćwiczenia relaksujące aby się wyciszyć i stopniowo nauczyć panować nad emocjami. Wspomaga to także walkę z zawrotami głowy.

Kolejnym objawem ciąży jest stopniowy, coraz większy ucisk na pęcherz- co skutkuje częstymi wizytami w toalecie. Ucisk ten spowodowany jest powiększaniem się macicy wraz z rozwojem płodu. Ponadto nerki kobiet ciężarnych mają tendencję do szybszej produkcji moczu.

Tak jak i inne objawy charakterystyczne są także bolące oraz tkliwe piersi. To oznaka wzrostu poziomu progesteronu i zwiększonemu zatrzymaniu wody w organizmie.

Każda kobieta doświadcza objawów w indywidualny sposób i nie sposób jest przewidzieć jak zachowa się organizm pod wpływem burzliwych zmian. W razie zmartwień lub wątpliwości warto zasięgnąć porady doświadczonego ginekologa, który właściwie poprowadzi nas przez ciążę i wszystkie związane z nią ewentualne nieprzyjemności. Jednego trzeba być pewnym- w momencie, gdy maleństwo jest przez nas długo wyczekiwanym darem od losu, żadne objawy ciążowe nie zagłuszą radości przyszłej mamy.

Przeczytaj także:

Tester Afrodyta – Tester Owulacyjny na ślinę do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Wskazówki Jak Zajść w Ciążę skutecznie

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Leave a Reply

Translate »