Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Od setek lat społeczeństwo przywiązywało najwyższą wagę do narodzin nowego życia i prowadziło na ten temat liczne badania i testy. Niestety nie każda ciąża przebiega prawidłowo i może stać się zagrożona, co doprowadziło do wynalezienia odpowiednich metod zapobiegawczych. Jedną z nich jest zaaplikowanie pessara w drogach rodnych kobiety. Pessar jest zastępstwem operacyjnego szwu szyjkowego. To nieinwazyjny środek do walki z problemami ginekologicznymi. Może służyć także jako mechaniczne wsparcie podczas nietrzymania moczu oraz przy wypadaniu macicy.
Czym jest pessar położniczy?
To specjalny krążek stosowany w celu zapobiegania przedwczesnym porodom. Podtrzymuje on szyjkę macicy kobiety, która ma tendencję do nadmiernego skracania się.
W jakim momencie należy go założyć?
Najczęstszym momentem założenia pessara jest okres między 20 a 28 tygodniem ciąży, lecz zdarza się, że potrzebne jest to już po 14 tygodniu. Ginekolog decyduje się na aplikację krążka w momencie, gdy zaczynają pojawiać się problemy ze skracaniem szyjki macicy. Jednym słowem nie jest ona w stanie utrzymać ciąży do wyznaczonego terminu porodu. Lekarz poprzez badanie USG ocenia drogi rodne i dobiera odpowiedni model.
Aplikacja pessara nie jest bolesna i nie jest on prawie wyczuwalny po założeniu. Nosi się go do chwili kiedy dziecko gotowe jest przyjść na świat, jednak przez ten okres konieczne są wizyty kontrolne. Czynniki wykluczające możliwość założenia krążka to stan zapalny pochwy i szyjki macicy.
Przyszła mama z założonym pessarem powinna ograniczyć wysiłek fizyczny do zbędnego minimum. Najbezpieczniej jest postarać się o zwolnienie lekarskie. Należy unikać także aktywności seksualnych. Dodatkowo warto przyjmować profilaktycznie farmaceutyki o właściwościach przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych w celu uniknięcia infekcji.
Możliwe skutki uboczne
Założenie pessara niestety wiąże się z możliwymi infekcjami pochwy. Krążek ten zwiększa ryzyko ich pojawienia się. Powoduje obfite upławy, czasem także odleżyny pochwy. Warto wykonywać kontrolne posiewy z szyjki macicy aby upewnić się czy wszystko jest w porządku.
Przeczytaj także: