Ciąża po cesarskim cięciu. Po jakim czasie można zajść w kolejną ciążę po cesarskim cięciu?

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

Kolejna ciąża po cesarskim cięciu

Niektóre ciąże z powodu nietypowego ułożenia dziecka w łonie matki muszą być rozwiązane za pomocą cesarskiego cięcia. Jest to niezbędna procedura, aby uniknąć komplikacji i nierzadko także może uratować życie. Z zebranych danych wynika, że w Polsce aż około 43% porodów odbywa się w ten właśnie sposób. Wskaźnik ten stale rośnie. W ciągu ostatnich 10 lat liczba ta zwiększyła się prawie dwukrotnie.

Niestety wiele kobiet planuje poród poprzez cesarskie cięcie w momencie, mogłyby urodzić siłami natury. W Polsce nie ma możliwości wykonania tego zabiegu bez wskazań medycznych przy udziale finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. Mimo korzyści płynącej z porodu naturalnego zarówno dla matki jak i dziecka, kluczowym przy wyborze może okazać się fakt strachu przed bólem, pomimo, że czas regeneracji matki do cesarskim cięciu oraz czas kiedy można planować następną ciążę jest znacząco dłuższy. Po jakim czasie można zajść w kolejną ciążę po cesarskim cięciu?

Regeneracja po ciąży zakończonej cesarskim cięciem

Zabieg cesarskiego cięcia pozostawia po sobie dużą ranę, która później przeistacza się w długo gojącą się bliznę. Całe ciało kobiety potrzebuje czasu aby się odpowiednio zregenerować, a szczególnie jej macica która została mocno naruszona. Przy porodzie naturalnym potrzebuje ona około 6 tygodni aby wrócić do swojego pierwotnego kształtu i odtworzyć endometrium- więc po tak krótkim czasie teoretycznie można starać się o drugie dziecko.

W przypadku ciąży po cesarskim cięciu jest to około 2 do 3 miesięcy, ponieważ została naruszona ciągłość śluzówki. W gabinecie ginekologicznym możliwe jest wykonanie badania USG, które pozwoli zobrazować w jakim stanie jest macica. Lekarz ginekolog na jego podstawie pomoże pomóc podjąć decyzję o dalszych planach. Dla bezpieczeństwa odstęp pomiędzy porodem a zajściem w drugą ciążę powinien być nie mniejszy niż 2 lata.

Powikłania po ciąży zakończonej cesarskim cięciem

Każda ciąża po przebytym cesarskim cięciu może wiązać się z komplikacjami, dlatego zawsze należy bacznie obserwować jej rozwój. Poród naturalny w takiej sytuacji nie jest niemożliwy, natomiast należy pamiętać, że przy kolejnej operacji prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, krwotoków czy np. uszkodzeń innych narządów w jamie brzusznej nie jest małe. Z każdym kolejnym zabiegiem cesarskiego cięcia ryzyko to będzie większe.

Przeczytaj także:

Monitor Płodności Afrodyta Smart – innowacyjny test owulacyjny na ślinę wielokrotnego użytku, który wraz z dołączoną aplikacją pozwala nam na kontrolę płodności przy użyciu smarfona

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Tampony BEPPY – specjalne tampony do seksu, basen i ftness

 

 

 

Leave a Reply

Translate »