Czy wynik testu ciążowego może być fałszywy?

Czy wynik testu ciążowego może być fałszywy?

Czy wynik testu ciążowego może być fałszywy?

Spóźniająca się miesiączka, poczucie zmęczenia, mdłości, zachcianki, pogorszenie samopoczucia – tak wyglądają niektóre z pierwszych symptomów ciąży. To naturalne, że po zaobserwowaniu tych objawów chce się sprawdzić, czy przypuszczenia są prawdziwe. W tym przypadku najczęściej sięga się po domowy test ciążowy.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy to niewielki przedmiot. Jest ogólnodostępny w drogeriach oraz aptekach, a jego zakup nie wymaga realizacji recepty. Dostępnych jest kilka rodzajów testów – strumieniowe, paskowe i płytkowe. Działanie każdego z nich opiera się na zbadaniu poziomu stężenia gonadotropiny kosmówkowej hcG w moczu. Ten hormon ciążowy jest wytwarzany w zagnieżdżonym w macicy rozwijającym się zarodku. Takie zjawisko możliwe jest do zaobserwowania kilka dni po zapłodnieniu.

Wynik testu należy interpretować po zapoznaniu się z dołączoną do opakowania instrukcją. Po wykonaniu badania test wskaże jedną kreskę i dopiero pojawienie się drugiej świadczy o ciąży.

Czy wynik testu ciążowego może być fałszywy?

Skuteczność wykrycia ciąży przez domowy test ciążowy jest uzależniona od momentu wykonania testu. Jeśli upłynęło zbyt mało czasu od zapłodnienia, test może pokazać nieprawdziwy wynik – fałszywie negatywny. Najlepiej wykonać test ciążowy po upływie 7-14 dni od domniemanego zapłodnienia. Zdarza się tak również w przypadku zbytnio rozcieńczonego moczu, dlatego, żeby wynik był bardziej wiarygodny najlepiej wykonać test rano – po przebudzeniu. Również w przypadku zbyt szybkiego odczytania wynik może się okazać fałszywie negatywny.

Rzadko zdarza się, że wynik testu ciążowego jest fałszywie dodatni, jednak zdarzają się takie przypadki. Mogą na to wpływać infekcje czy choroby układu rozrodczego np. nowotwory jajników. Możliwe jest również występowanie ciąży pozamacicznej czy bezzarodkowej.

Na wynik testu ma również wpływ jego data ważności czy ewentualne uszkodzenie, dlatego trzeba się upewnić, że jest ważny oraz funkcjonujący przed wykonaniem badania. Należy przestrzegać instrukcji, ponieważ sposób przeprowadzenia testu może wpłynąć na wynik. Warto również mieć na uwadze, że przyjmowanie leków czy preparatów zawierających hormon hcG może zafałszować wynik. Żeby się upewnić, należy wykonać kilka testów na przestrzeni 2-4 dni od różnych firm.

Następnie warto zgłosić się do lekarza, a także wykonać laboratoryjne testy – krwi lub moczu. Działanie pozwoli mieć pewność dotyczącą ciąży, a także zaplanować kolejne kroki.

Przeczytaj także:

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych.

Czy wynik testu ciążowego może być fałszywy?

Czy wynik testu ciążowego może być fałszywy?

Wyrób medyczny.

Czy komputery cyklu są skuteczne w planowaniu dziecka?

 

 

Leave a Reply

Translate »