Tabletki antykoncepcyjne: Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych o różnych porach dnia ma wpływ na ich skuteczność?

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej popularnych metod zapobiegania przed nieplanowaną  ciążą. Kobiety cenią ich za skuteczność i łatwość stosowania. Przy przyjmowaniu tego rodzaju antykoncepcji należy mieć jednak na uwadze kilka ważnych czynników, które mogą wpływać na precyzję ich działania. Jednym z nich jest regularność stosowania pigułek. Niekiedy przerwa w przyjmowaniu może zaburzyć ich działanie, w szczególności jeśli wykracza poza 12 h. Czy krótsze przerwy w stosowaniu mogą również wpłynąć na skuteczność pigułek?

Kiedy zapomnę o tabletce antykoncepcyjnej – co robić?

Ważnym elementem skuteczności działania pigułek hormonalnych jest przede wszystkim… dobra pamięć. Codzienne szybkie tempo życia sprzyja natomiast zapominalskim. Zdarzyć się może wówczas, że zapomnimy o regularnym zastosowaniu pigułki. Co wtedy? Kluczowe jest zdanie sobie sprawy, ile czasu minęło od chwili, kiedy powinniśmy zażyć tabletkę. Czas wskazuje nam dalsze postępowanie.

Opóźnienie 3-4 godzinne: choć zaleca się by tabletki antykoncepcyjne przyjmować o względnie stałej porze dnia, niewielkie kilkugodzinne opóźnienie nie wpływa na ich skuteczność, a więc nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń w przypadku stosunku.

Opóźnienie do 12-godzin – w tym przypadku zaleca się zażycie w jak najszybszym czasie pominiętej tabletki antykoncepcyjnej, okres 12 godzin jest graniczny (nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń), jednak takie przerwy w stosowaniu antykoncepcji nie powinny mieć zbyt często miejsca.

Opóźnienie powyżej 12 godzin – przy takim opóźnieniu powinno zażyć się w możliwe szybkim czasie dodatkową tabletkę, wskazane jest jednak stosowanie przez okres 7 dni dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunku (np. prezerwatywy). Przy opóźnieniu powyżej 12 godzin ważne jest również skontrolowanie ile tabletek antykoncepcyjnych zostało do końca opakowania. Jeśli do końca opakowania zostało mniej niż 7 tabletek, po zakończeniu bieżącego opakowania, zaleca się stosowanie od razu kolejnego bez robienia 7-dniowej przerwy. W trakcie kolejnych 7 dni  wskazane jest stosowanie dodatkowej antykoncepcji. Jeśli do końca opakowania zostało natomiast więcej niż 7 tabletek, po skończeniu opakowania można zrobić zwykłą 7-dniową przerwę, jednak również z uwzględnieniem dodatkowych zabezpieczeń w czasie stosunku.

Przeczytaj także:

Skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet – Diafragma antykoncepcyjna Caya

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na podstawie kilku kropel śliny

 

Leave a Reply

Translate »