Czy branie witaminy D, kwasów omega 3 i cynku, siemię lniane i mielony kminek wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne a zioła

Tabletki antykoncepcyjne a zioła

Tabletki antykoncepcyjne cechują się wysoką skutecznością na tle innych nieinwazyjnych metod antykoncepcyjnych. Jednak wiele kobiet przyjmuje je, nie zastanawiając się nad korelacjami pomiędzy nimi a ziołami czy też witaminami, które przyjmują na co dzień.

Niektóre zioła wykazują duży wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Do najbardziej znanych należy dziurawiec, lukrecja, chmiel, palma sabałowa i pluskwica groniasta. Ich należy się bezwzględnie wystrzegać. Należy również pamiętać, że nie tylko leki potrafią mieć takie działanie. Zaleca się ostrożność  przy stosowaniu niektórych suplementów diety i piciu soków owocowych jak np. sok z grejpfruta. Jeśli zależy nam na skuteczności antykoncepcji powinnyśmy świadomie i dokładnie zapoznawać się ze składami wszelkich produktów, które mogą zawierać niewiadome substancje. Jeżeli nie jesteś pewna wpływu czegokolwiek na Twoją antykoncepcję i chcesz uniknąć ciąży za wszelką cenę, zastosuj dodatkową ochronę np. w postaci prezerwatywy.

Czemu lepiej unikać niektórych substancji podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Siemię lniane i inne zioła charakteryzujące się dużą zawartością błonnika mogą mieć wpływ na antykoncepcję hormonalną. Do grupy tej zalicza się także np. babka płesznik. W każdym z tych przypadków należy zachować przynajmniej 4 godzinny odstęp, aby nie zakłócać działania leków. Powodem jest możliwość utrudnionego rozpadu substancji czynnej zawartej w tabletce poprzez błonnik. Dotyczy to także charakterystycznego śluzu, który wydziela się z ziarenek siemienia lnianego i może utrudnić wchłanianie hormonów.

Z lukrecją natomiast wiąże się częsty niedobór potasu we krwi- tzw. hipokaliemia. Część z ziół może działać w naszym ciele jako przyszpieszacze metabolizmu wątrobowego, powodując obniżenie poziomu hormonów we krwi, a tym samym oddziałując na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Bezpieczne stosowanie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych

Podczas przyjmowania antykoncepcji dozwolone jest zażywanie witamin. Poleca się jednak zachowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy jednym a drugim. Przykładowo branie cynku nie ma wpływu na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Warto być świadomym, że leki hormonalne powodują zmniejszenie ilości ważnych pierwiastków w organizmie takich jak cynk, magnez, selen czy witamin z grupy B, witaminy C oraz E. Popularna w tych czasach suplementacja kwasami omega 3 jest jak najbardziej bezpieczna i poprawia stan naszego zdrowia.

Przeczytaj także:

Skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Leave a Reply

Translate »