Wiele kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną myśli w przyszłości o założeniu rodziny. Inne natomiast rezygnują z tego rodzaju antykoncepcji ze względów zdrowotnych lub chęci powrotu do naturalnego cyklu hormonalnego . W każdym z tych przypadków może pojawić się pytanie – jak funkcjonuje moja płodność i owulacja po często długotrwałym okresie stosowania środków antykoncepcyjnych? Kiedy pojawi się pierwsza owulacja po odstawieniu hormonów – czy jest możliwość zajścia w ciążę tuż po ich odstawieniu? Każdy organizm inaczej reaguje na odstawienie hormonów, niemniej istnieje zgodność co do tego, że po okresie ok. 3 miesięcy powinno dojść do stabilizacji hormonalnej i gotowości organizmu na przyjęcie nowego życia.
Kiedy nastąpi owulacja po antykoncepcji hormonalnej?
Po odstawieniu środków hormonalnych owulacja najczęściej powraca już w pierwszym cyklu od odstawienia środków, a w niektórych przypadkach nawet następnego dnia od odstawienia. Moment decyzji o zaprzestaniu stosowania pigułek antykoncepcyjnych powinien być jednak konsultowany z lekarzem. Standardowo mówi się o ok. 3 miesiącach, jednak okres ten może być nieco dłuższy w zależności od stanu zdrowia kobiety i czynników takich jak: wiek kobiety, rodzaj stosowanych pigułek, długość okresu ich przyjmowania oraz typu płodności przed rozpoczęciem antykoncepcji.
Miesiączka po odstawieniu środków hormonalnych
Pierwsze krwawienie po odstawieniu tabletek jest tzw. krwawieniem z odstawienia. Na pierwszą ,,prawdziwą’’ miesiączkę należy jednak poczekać do kolejnego cyklu. Brak miesiączki nie wskazuje jednak na brak owulacji – co należy uwzględnić przy planowaniu ciąży lub chęci uniknięcia jej.
Stwierdza się, że w pierwszym miesiącu po odstawieniu pigułek płodność kobiety może być nawet zwiększona, co może sprzyjać powstawaniu ciąż mnogich. Trudne do określenia mogą być jednak objawy wskazujące na płodność – tj. rodzaj śluzu szyjkowego, zmiana temperatury ciała czy twardość szyjki. Dlatego jeśli zależy nam na precyzyjnym określeniu okresów płodności i niepłodności na podstawie obserwacji zmian w ciele, powinnyśmy odczekać wskazany okres 3 miesięcy – w tym czasie organizm powinien przyzwyczaić się do jajeczkowania i ustabilizować gospodarkę hormonalną.
Przeczytaj także:
Antykoncepcja po ciąży i w trakcie karmienia piersią- diafragma antykoncepcyjna
Monitor płodności Afrodyta SMART z aplikacją na smartfon – wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych