Antykoncepcyjne absurdy

Antykoncepcyjne absurdy

Antykoncepcyjne absurdy

Mimo coraz większej świadomości seksualnej pośród ludzi, nadal istnieje wiele powielanych antykoncepcyjnych absurdów. Wiele osób stosuje się do nich, nie myśląc o ewentualnych skutkach ubocznych nieprzemyślanych decyzji. Szerzenie dezinformacji to bardzo powszechna praktyka- zarówno w internecie jak i w gronie znajomych.  Rzetelna wiedza jest najlepszą bronią przeciwko pseudonaukowym absurdom.

Domowe metody zapobiegania ciąży

Metody te nadal znajdują swoje zwolenniczki. Stosowanie się do nich to niebezpieczny trend mogący skończyć się tragedią. Najczęstszym źródłem informacji są fora internetowe, gdzie internauci swobodnie dzielą się swoimi pomysłami na domową antykoncepcję. Irygacje pochwy po odbytym stosunku to jedna z pierwszych propozycji. Pod uwagę bierze się zarówno wodę a także inne, mniej bezpieczne płyny jak np. roztwór wody z octem czy coca-colę. Używanie roztworów niedostosowanych do środowiska pochwy wiąże się z infekcjami, naruszeniem flory bakteryjnej a także w najgorszym wypadku jej uszkodzeniem. Na dodatek metoda ta nie zapobiegnie niechcianej ciąży.

Drugim absurdalnym sposobem na uniknięcie ciąży jest skakanie. Siła grawitacji działająca podczas podskakiwania powinna zmusić plemniki do kierowania się w dół. Ma to za zadanie oddalić je od komórki jajowej, co w ostateczności  miałoby pozwolić uniknąć zapłodnienia. Niestety część nasienia zostanie w pochwie, a warto przypomnieć, że do poczęcia potrzebny jest tylko jeden plemnik. Znaczenie ma także obecność śluzu szyjkowego, który ułatwia transport męskiej gamecie. Gdzieniegdzie polecane jest także uprawianie seksu w pozycji stojącej, co również miałoby utrudnić wędrówkę plemników w stronę kobiecej gamety.

Tabletki antykoncepcyjne powodują raka

Pomimo, że ulotka informacyjna tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo obszerna, nie należy wpadać w panikę sugerując się wystąpieniem u nas wszystkich możliwych skutków ubocznych. Zarówno pigułki hormonalne jak i inne farmaceutyki mogą powodować działania niepożądane- co nie znaczy, że koniecznie się pojawią.

Współczesne badania dowiodły, że przyjmowanie tabletek bardzo często zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory takie jak rak jelita grubego, trzonu macicy czy jajnika. Możliwość rozwoju nowotworów u kobiet mających takowe predyspozycje genetyczne, maleje wraz z coraz dłuższym stosowaniem antykoncepcji tego rodzaju nawet o 50%. Minimalnie wzrasta jedynie zagrożenie związane z  zachorowaniem na raka piersi oraz szyjki macicy- nie jest to jednak klinicznie udowodnione.

Na szczęście na rynku istnieje bogaty wybór metod antykoncepcyjnych, możemy więc swobodnie wybrać odpowiednią dla siebie. To skuteczne i bezpieczne sposoby zapobiegania ciąży.

Przeczytaj także:

Skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet – diafragma antykoncepcyjna

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na smartfon

Leave a Reply

Translate »