W jakich przypadkach po porodzie jest wskazana plastyka pochwy czyli waginoplastyka?

waginoplastyka

waginoplastyka

W trakcie porodu dochodzi do bardzo silnego rozciągania ściany pochwy i mięśni krocza. Nierzadko konieczne jest również jego nacięcie. Zmiany w narządach rodnych zwykle po pewnym czasie samoistnie ustępują, a ich wygląd wraca do dawnej postaci. Bywa jednak i tak, że na skutek porodu siłami natury dochodzi do znacznego poluźnienia pochwy, co może znacząco wpływać na satysfakcję z życia seksualnego. Wówczas jedną z możliwości poprawy jakości życia intymnego jest zabieg plastyki pochwy tzw. waginoplastyka. Na czym polega waginoplastyka i kiedy warto się na niego zdecydować?

Na czym polega waginoplastyka?

Waginoplastyka to  zabieg medycyny estetycznej, który polega na chirurgicznym zwężeniu ścian pochwy. Najczęściej decydują się na niego kobiety, które odczuwają wyraźne poluźnienie pochwy, do którego dochodzi na skutek porodu (zwłaszcza jeśli kobieta rodziła kilkukrotnie). W celu uzyskania efektu zwężenia pochwy wycina się uszkodzone lub zwiotczałe tkanki. Zabieg ten poza korzyścią estetyczną przywraca satysfakcję z seksu. Decydując się na zabieg waginoplastyki należy pamiętać, że powinien go wykonywać lekarz ze specjalizacją ginekologiczną.

Waginoplastyka – wskazania

Waginoplastykę zaleca się przede wszystkim kobietom, u których doszło do istotnego rozciągnięcia mięśni okrężnych pochwy przy jednoczesnym uszkodzeniu mięśnia dna miednicy. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku wielokrotnych porodów, choć do rozluźnienia wejścia do pochwy prowadzi również wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej, nadwaga lub wady wrodzone pochwy.

Jak przebiega zabieg waginoplastyki?

Zabieg waginoplastyki wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, rzadziej podaje się znieczulenie miejscowe. Czas trwania zabiegu to zwykle ok. 2 godziny. W czasie zabiegu dokonuje się nacięcia na tylnej powłoce ściany pochwy, usuwa się nadmiar zwiotczałej tkanki po czym zaszywa się wejście, za pomocą wchłanialnych szwów. Rana goi się zwykle ok. 10 dni. Do pełnej aktywności ruchowej kobieta wraca zwykle po kilku dniach, z aktywnością seksualną powinna jednak wstrzymać się ok 2 miesięcy.

Czego spodziewać się po zabiegu waginoplastyki?

Najważniejszy cel zabiegu to zwężenie ujścia do pochwy i zwiększenie napięcia jej mięśni – co często ma wpływ na ogólną estetykę miejsc intymnych. Wiele kobiet po waginplastyce odzyskuje pewność siebie i radość z życia seksualnego. Decydując się na zabieg, nie należy jednak zapomnieć o możliwych komplikacjach– np. w postaci obrzęków, krwawień, zasinień. Po zabiegu waginoplastyki nie trudno również o infekcje – rana umiejscowiona jest zwykle blisko odbytu i flory bakteryjnej pochwy. Odpowiednia higiena pooperacyjna zapobiega wspomnianym trudnościom.

Przeczytaj także:

Niepłodność: Diagnostyka w zakresie niepłodności – kiedy rozpocząć diagnostykę i leczenie w kierunku niepłodności u jakich kobiet oraz w jakim wieku

Jak wyznaczyć dni płodne i niepłodne 

Czy używanie w ciąży kosmetyków z kwasem salicylowym jest bezpieczne?

 

Leave a Reply

Translate »