Niedobór estrogenów. Objawy i przyczyny niskiego poziomu estrogenów.

Niedobór estrogenów

Niedobór estrogenów

Estrogeny są grupą hormonów płciowych, wśród których wyróżnia się 3 podtypy – estriol, estradiol i estron. Wytwarzane są w organizmie kobiety, pełniąc przy tym wiele istotnych funkcji, choć w śladowych ilościach występują również u mężczyzn. Za co odpowiedzialne są te hormony i czym objawia się ich niedobór?

Rola estrogenów w organizmie kobiety

Synteza estrogenów odbywa się są głównie w jajnikach (pęcherzykach Graafa), choć w niewielkim stopniu występują również w tkance tłuszczowej, kostnej oraz mózgu, a u ciężarnych również w łożysku. Produkcję estrogenów nadzoruje inny hormon – zwany folikulotropowym (tzw. FSH, folikulotropina). Poziom tych hormonów w organizmie kobiety jest zmienny, uzależniony od fazy cyklu miesiączkowego – najwyższy ich poziom przypada najczęściej między 12 a 14 dniem cyklu, a najniższy w czasie miesiączki. W okresie ciąży poziom estrogenów osiąga najwyższe wartości, co umożliwia prawidłowe zagnieżdżenie zarodka i podtrzymanie ciąży.

Estrogeny pełnią w organizmie kobiety odgrywa ważną rolę już na wczesnym życia płodowego –  odpowiedzialne są wówczas za rozwój drugo i trzeciorzędowych cech płciowych. Podobną funkcję pełnią również na późniejszym etapie rozwoju kobiety – dzięki nim możliwy jest rozwój piersi i kobiecej sylwetki (wąskiej talii, szerszych bioder) i owłosienia płciowego. Ponadto ich poziom wpływa na prawidłowe kształtowanie się popędu płciowego.

W trakcie cyklu miesiączkowego odpowiedzialne są a rozwój błony śluzowej (endometrium), co przygotowuje macicę do ewentualnego przyjęcia  zapłodnionej komórki jajowej. Do  ważnych  funkcji estrogenów należy również zachowanie równowagi gospodarki lipidowej – co umożliwia wzrost dobrego cholesterolu  HDL i obniżenie tzw. złego cholesterolu – LDL. Dodatkowo estrogeny zwiększają krzepliwość krwi i regulują gospodarkę wapniową, popierz zwiększanie odkładania się wapnia w kościach (zapobiega rozwojowi osteoporozy w okresie starzenia się organizmu).

Wielofunkcyjność estrogenów powoduje, że istotne jest utrzymanie ich na właściwym poziomu. Bywa jednak i tak, ze dochodzi do zaburzenia produkcji i wydzielania tych hormonów, co może przyczynić się do nadmiaru lub niedoboru ich w organizmie. Przyjrzyjmy się tej drugiej sytuacji – jakie są objawy zbyt niskiego poziomu estrogenów i jakie są tego przyczyny?

Objawy niedoboru estrogenów

Wśród symptomów, które świadczą o niedoborze estrogenów najczęściej wymienia się:

– różnego rodzaju zaburzenia miesiączkowania (powodujące w konsekwencji problemy z zajściem w ciążę)

– rozwój osteoporozy

– zanik drugo i trzeciorzędowych cech płciowych u kobiety, maskulinizacja

– suchość pochwy

– skłonność do zakażeń intymnych

– spadek libido

– utrata kolagenu w skórze

– nietrzymanie moczu

– podwyższony poziom cholesterolu

Przyczyny spadku estrogenów

Najczęstszą przyczyną niedoboru estrogenów w kobiecym organizmie jest wejście w okres przekwitania. Okres okołomenopauzalny wiąże się ze stopniowym spadkiem tych hormonów, co zwykle daje objawy w postaci suchości pochwy, podatności na złamanie, uderzeń gorąca czy przyrostu tkanki tłuszczowej. Z niedoborem tych hormonów zmagają się również młode kobiety, w okresie rozrodczym, co może mieć miejsce na skutek:

– obniżenia czynności hormonalnej jajników

– stosowania leków zwiększających płodność

– nagłego i nadmiernego obniżenia poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie np. na skutek zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych lub zaburzeń odżywiania

– narodzin dziecka i karmienia piersią – w okresie poporodowym następuje zachwianie gospodarki hormonalnej

– niedoczynności przysadki mózgowej

– obecności cyst na jajnikach

Przeczytaj także:

Komputery cyklu – nowoczesne narzędzia w antykoncepcji niehormonalnej oraz planowania dziecka

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »