Zbyt częste miesiączki – przyczyny

Zbyt częste miesiączki

Zbyt częste miesiączki

Podręcznikowa długość kobiecego cyklu wynosi 28 dni. W rzeczywistości najczęściej waha się on między 21 a 35 dniowym cyklem, co uznawane jest za normę. Jeśli jednak cykle są nadmiernie krótkie – tj. wynoszą poniżej  21 dni mówimy o zbyt częstym miesiączkowaniu – tzw. polymenorrhoea, które  świadczy o  nieprawidłowościach występujących w organizmie kobiety. Jakie może być podłoże tego rodzaju zaburzeń? Na jaką metodę leczenia najlepiej się zdecydować?

O zbyt częstym miesiączkowaniu mówimy wówczas, gdy cykl menstruacyjny kobiety nienaturalnie się skraca  i trwa poniżej 21 dni. Zbyt częste miesiączki zwykle dotyczą kobiet, które:

Mają cykle bezowulacyjne

Zanik jajeczkowania to częsta przyczyna zaburzeń cyklu miesiączkowego w postaci cykli nadmiernie krótkich. Przyczyną cykli bezowulacyjnych są najczęściej zaburzenia hormonalne, które wynikają z nieprawidłowości w obrębie narządów wpływających na prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego – jajników, przysadki mózgowej i podwzgórza. Cykle bezowulacyjne często współwystępują z Zespołem Policystycznych Jajników

Zmagają się z wydłużeniem fazy folikularnej

Faza folikularna rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki. We wczesnym etapie tej fazy obserwuje się najniższy poziom hormonów – estrogenu i progesteronu. O zakończeniu tej fazy mówimy, gdy hormon lutenizujący osiąga najwyższą wartości  i umożliwia owulację. Nadmiernie długa faza folikularna może stanowić przyczynę skrócenia cyklu miesiączkowego.

Mają zdiagnozowaną niewydolność ciałka żółtego

Niewydolność ciałka żółtego sprawia, że gospodarka hormonalna w organizmie kobiety zostaje rozchwiana. Poprzez obniżenie poziomu odpowiednich hormonów, błona śluzowa macicy nie jest gotowa na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, co skutkuje szybszym złuszczaniem błony śluzowej (w postaci częstszych miesiączek) i uniemożliwieniem poczęcia.

Leczenie zbyt częstego miesiączkowania

Najważniejsze to nie bagatelizować niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zaburzeniach miesiączkowania. Powtarzające się zbyt częste i obfite miesiączki powinny skłonić do jak najszybszej konsultacji z ginekologiem. Leczenie nieprawidłowości w przebiegu cyklu powinno odbywać się pod nadzorem lekarza ginekologa, najlepiej o specjalizacji endokrynologicznej. Najbardziej sprawdzoną metodą leczenia jest odpowiednia terapia hormonalna.

Przeczytaj także:

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet – diafragma antykoncepcyjna Caya®

Tampony Beppy – tampony bez sznureczków, z którymi możesz uprawiać sport i seks w trakcie okresu!

Brak ochoty na seks i ból podczas stosunku po porodzie – przyczyny  i jak temu zaradzić

 

 

Leave a Reply

Translate »