Probiotyki ginekologiczne. Które probiotyki ginekologiczne należy wybierać do stosowania?

Probiotyki ginekologiczne

Probiotyki ginekologiczne

Infekcje intymne to częsta przypadłość wśród kobiet w każdym przedziale wiekowym. Niestety mają one tendencje do nawracania, dlatego tak ważna jest profilaktyka w ich kierunku. W celu zachowania komfortu miejsc intymnych polecane jest min. przyjmowanie probiotyków ginekologicznych– nie tylko podczas trwania uporczywych dolegliwości, ale także gdy występowały w przeszłości- jako swego rodzaju ochrona przed nimi.

Na rynku probiotyki ginekologiczne dostępne są zarówno w postaci dopochwowej jak i doustnej. Dostępne są także specjalne tampony nasączone żywymi szczepami bakterii Lactobacillus. Wybór preparatów jest duży, dlatego też aby wybrać odpowiedni środek dla siebie, należy skonsultować się z zaufanym ginekologiem. Lekarz odpowie na nurtujące nas pytania. Należy pamiętać, że preparaty te spełniają funkcję bardziej doraźną niż leczniczą. W przypadku silnej infekcji kobieta zmuszona jest sięgnąć także po antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze- w zależności od chorobotwórczych drobnoustrojów odpowiedzialnych za nieprzyjemne objawy.

W jakim celu stosujemy probiotyki ginekologiczne?

Probiotyki ginekologiczne mają za zadanie odbudować mikroflorę bakteryjną dróg rodnych, w rezultacie ograniczając tym samym rozrost patogennych drobnoustrojów takich jak np. bakterie E. coli. Probiotyki zawierają najczęściej szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus, które kolonizują pochwę kobiety przywierając do receptorów komórek  jej nabłonka. Proces ten w dużym stopniu ogranicza przyleganie patogenów. Produkowany przez Lactobacillus spp. kwas mlekowy zmienia odczyn wydzieliny pochwowej na bardziej kwaśny i wpływa pozytywnie na ekosystem dróg rodnych. Pozwala to w dużym stopniu uchronić się przed infekcjami intymnymi, a już istniejące łagodzić.

Jakie probiotyki ginekologiczne wybrać?

Forma podania probiotyku ginekologicznego zależeć powinna od stanu zdrowia i samopoczucia pacjentki. Środki doustne będą zdecydowanie bardziej odpowiednie dla kobiet ciężarnych oraz miesiączkujących. Dyskomfort związany z aplikacją probiotyku w czasie zaawansowanej ciąży oraz krwawienia utrudniające pozostanie kapsułki w drogach rodnych kobiety utrudniają użycie dopochwowe.

Probiotyki ginekologiczne doustne działają wolniej, lecz są czasem po prostu wygodniejsze. W niektórych przypadkach możliwe jest założenie specjalnego tamponu probiotycznego podczas okresu, który wpłynie pozytywnie na pH pochwy i utrzyma je na właściwym poziomie. Najszybsze i najskuteczniejsze wydają się być probiotyki dopochwowe. Miejscowa aplikacja pozwoli na zasiedlenie pożytecznych bakterii w krótkim czasie, w całkowicie nienaruszonym stanie.

Najlepiej, aby kupione przez nas probiotyki charakteryzowały się dużym stopniem skuteczności, dlatego należy zwracać uwagę na renomę poszczególnych firm farmaceutycznych produkujących owe środki. Wyizolowane szczepy bakterii muszą być odpowiednio dobrane do problemu z jakim się borykamy.

Przeczytaj także:

Monitor płodności AFRODYTA Smart na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

BEPPY – specjalne tampony bez sznureczków do seksu podczas okresu

Diafragma Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet

Leave a Reply

Translate »