Jakie probiotyki ginekologiczne stosować – doustne czy dopochwowe?

Jakie probiotyki ginekologiczne lepiej stosować – doustne czy dopochwowe?

Jakie probiotyki ginekologiczne lepiej stosować – doustne czy dopochwowe?

Flora bakteryjna okolic intymnych pełni ważną funkcję ochronną przed licznymi szkodliwymi czynnikami. Niestety może zostać łatwo zaburzona przez m.in. niehigieniczny tryb życia. Wówczas może dojść do powstania infekcji intymnej, która niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości jak świąd, zaczerwienienie czy upławy. Żeby uchronić się przed wystąpieniem dokuczliwych problemów zdrowotnych, zalecane jest korzystanie z ginekologicznych probiotyków. Można je stosować w celach profilaktycznych oraz przy leczeniu już występujących dolegliwości.

Czym jest flora bakteryjna pochwy?

Za zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej okolic intymnych odpowiadają bakterie z rodzaju Lactobacillus, znane jako pałeczki kwasu mlekowego. Choć obecność bakterii w naszym ciele może niektórym się kojarzyć negatywnie, nie trzeba się ich obawiać. Obecność tego szczepu jest pożądana i potrzebna, by utrzymać odpowiednio funkcjonujący organizm. Bakterie Lactobacillus znajdują się w dolnym odcinku żeńskiego układu rozrodczego, czyli w pochwie, macicy i sromie.

Odpowiadają one za utrzymanie optymalnego, kwaśnego pH w pochwie, które powinno wynosić od 3,5 do 4,5. Takie środowisko sprzyja hamowaniu rozwoju drobnoustrojów, które odpowiadają za tworzenie się infekcji oraz chorób. Co więcej, bakterie Lactobacillus działają osłonowo na nabłonek pochwy, nie dopuszczając do niej szkodliwych patogenów.

Jakie są przyczyny zaburzenia flory bakteryjnej pochwy?

Do przyczyn zaburzenia równowagi flory bakteryjnej zalicza się zmniejszenie się liczebności pożytecznych bakterii lub wzrost ilości szkodliwych drobnoustrojów.

Taki stan może wywoływać np. stosowanie niektórych leków (w tym antybiotyków), choroby drobnoustrojowe, zaburzenia hormonalne, mikrourazy pochwy powstałe w trakcie stosunku. Wpływ na równowagę flory bakteryjnej ma również higiena oraz dieta, w związku z tym jeśli nie są prawidłowe, to mogą skutkować występowaniem zaburzeń. Na florę bakteryjną wpływa również prowadzony tryb życia np. współżycie seksualne z różnymi partnerami czy przeżywanie przewlekłego stresu.

Jakie są objawy zaburzenia flory bakteryjnej pochwy?

Na szczęście objawy zaburzenia flory bakteryjnej są łatwo rozpoznawalne i raczej nie można ich przeoczyć. Dzięki temu można jak najszybciej wdrożyć odpowiednie, efektywne działanie, które pozwoli na wyeliminowanie dolegliwości. Do objawów obecnych przy zaburzeniu flory bakteryjnej należą m.in. nieprzyjemny zapach z pochwy, upławy, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie czy obrzęk miejsc intymnych, suchość w pochwie, ból odczuwany w trakcie stosunku czy przy oddawaniu moczu.

Jakie probiotyki ginekologiczne lepiej stosować – doustne czy dopochwowe?

W przypadku pojawienia się zaburzeń równowagi flory bakteryjnej warto udać się do specjalisty. Ginekolog pomoże określić, co wywołuje powstawanie zaburzenia i dobierze odpowiednią formę leczenia. Bardzo ważnym elementem działania jest dostarczanie organizmowi bakterii kwasu mlekowego. Najczęściej zaleca się probiotyki ginekologiczne, które można stosować doustnie czy dopochwowo.

Stosowanie probiotyków ginekologicznych ma na celu przywrócenie oraz utrzymanie równowagi w układzie moczowo-płciowym. Dzięki temu działają leczniczo i zapewniają ochronę przed zakażeniami. Środki priobiotyczne powodują wytwarzanie kwasu mlekowego, który zapewnia optymalne pH w pochwie. Co więcej, ograniczają wzrost i rozwój bakterii chorobotwórczych i wpływają na wydzielanie substancji o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybicznym. Dodatkowo powodują produkcję nadtlenku wodoru, odpowiedzialnego za przeciwdziałanie rozwojowi patogennych drobnoustrojów i mają właściwości immunomodulujące.

Probiotyki ginekologiczne rozróżnia się w zależności od miejsca podania. Wybór poszczególnej formy jest uzależniony od indywidualnych preferencji czy fazy cyklu. W dostępnych na rynku probiotykach ginekologicznych doustnych można znaleźć m.in. bakterie Lactobacillus gasseri, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri. Wówczas kupuje się łatwe do połknięcia kapsułki, które można połknąć albo porcję probiotyku wsypać do wody czy jogurtu i spożyć w ten sposób. Probiotyki doustne zapewniają podwójną ochronę, ponieważ docierają zarówno do pochwy, jak i działają ochronnie na układ pokarmowy. Co więcej, stosowanie środków doustnych może być bardziej komfortowe i jest możliwe niezależnie od cyklu. Są zalecane prewencyjnie, szczególnie w przypadku narażenia na nawracające infekcje pochwy.

W probiotykach dopochwowych można znaleźć bakterie jak Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus gasseri. Najczęściej spotyka się je w formie globulki albo czopka. Działanie tych środków jest miejscowe. Bakteriami kolonizowane jest jedynie wnętrze pochwy. Warto jednak zaznaczyć, że ich działanie jest szybsze niż w przypadku korzystania z probiotyków doustnych. Z tego powodu są stosowane w trakcie leczenia zakażenia.

Dobrze pamiętać, że probiotyki można również znaleźć w naturalnych produktach np. w jogurtach, kefirze, kimchi czy kapuście kiszonej. Warto stosować probiotyki z rozwagą i skupić się na odpowiedniej diecie czy prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

Tampony Beppy – tampony do seksu podczas okresu

 

Translate »