Co to jest cytoliza pochwowa. Jakie są objawy, przyczyny i jak leczyć cytolizę pochwową.

Cytoliza pochwowa

Cytoliza pochwowa

Cytoliza pochwowa to dość rzadka przypadłość niejednokrotnie źle diagnozowana, objawiająca się świądem oraz pieczeniem okolic intymnych, a także białymi, gęstymi upławami do złudzenia przypominając infekcję grzybiczą. Cytoliza spowodowana jest przerostem bakterii kwasu mlekowego, które wywołują nadmiernie kwaśne środowisko,  przyczyniające się do uciążliwych podrażnień. Bakterie te w normalnych warunkach są bardzo potrzebne i chronią kobietę przed stanami zapalnymi dróg rodnych, kluczem do prawidłowego funkcjonowania pochwy jest jednak równowaga między bytującymi tam drobnoustrojami.

Cytoliza pochwowa ujawnia się zazwyczaj przed miesiączką i wtedy najbardziej dokucza. Przepływ krwi pomaga zneutralizować zbyt kwaśne pH pochwy, łagodząc nieprzyjemne dolegliwości, dlatego po menstruacji odczuwamy ulgę. To trudna i wymagająca czasu diagnoza, która nasuwa się w momencie, gdy leki przeciwgrzybicze oraz zapobiegawcze środki dopochwowe jedynie pogarszają stan pacjentki, a w szczególności jeśli są to probiotyki. Aby potwierdzić lub wykluczyć tę przypadłość należy wykonać badanie cytologiczne, które pozwoli wykryć podwyższoną obecność bakterii z rodzaju Lactobacillus.

Objawy cytolizy pochwowej

Do objawów cytolizy pochwowej oprócz dyskomfortu okolic intymnych oraz białych bezwonnych upławów zaliczamy także puchnięcie i zaczerwienienie sromu a także bóle pleców w obrębie miednicy połączone z częstszym oddawaniem moczu. Ból może być również zlokalizowany w podbrzuszu, w szczególności po jego lewej stronie.

Przyczyny cytolizy pochwowej

Najczęstszą przyczyną cytolizy jest antybiotykoterapia zaburzająca równowagę mikroflory pochwy. Należy jej szukać również w nieprawidłowej oraz agresywnej higienie okolic intymnych a także wpływie zbyt dużej ilości bakterii kwasu mlekowego, do czego może przyczynić się antykoncepcja hormonalna oraz wkładka domaciczna.

Leczenie cytolizy pochwowej

Istnieją dwa podstawowe rodzaje leczenia przerostu pałeczek kwasu mlekowego. Jednym z nich są regularne irygacje pochwy przy pomocy roztworu sody oczyszczonej (1-2 łyżeczki sody na 0,5 l ciepłej wody), które powinno się wykonywać ok. 3 razy w tygodniu, poprzestając w momencie zniwelowania dyskomfortu okolic intymnych. Innym sposobem leczenia jest przyjmowanie antybiotyku- np. 500mg Amoksycyliny z kwasem klawulanowym przez 7 dni, który pozwoli na ograniczenie rozrostu Lactobacillusa i przywróci wyższe pH dróg rodnych kobiety.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Tampony Beppy – tampony bez sznureczków, z którymi możesz uprawiać sport i seks w trakcie okresu!

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

 

 

Leave a Reply

Translate »