Zmniejszenie piersi po ciąży i karmieniu piersią. Jakie są przyczyny i czy można temu zapobiec?

Zmniejszenie piersi po ciąży

Zmniejszenie piersi po ciąży

Piękny biust pomaga czuć się kobieco i atrakcyjnie. Mimo, że rozmiar piersi nie jest wyznacznikiem atrakcyjności, wiele kobiet przywiązuje do niego dużą wagę . Brak akceptacji swojego ciała prowadzi min. do poważnych utrudnień w kontaktach intymnych między partnerami- nie pozwala im na pełne zaufania zbliżenia. Komfort, który czujemy, gdy akceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy pozwala czuć się pewnie i seksownie.

Zarówno biust kobiety spodziewającej się dziecka jak i tej aktualnie karmiącej piersią potrafi urosnąć nawet o dwa rozmiary. Niestety po zakończeniu laktacji piersi mogą mocno zmaleć i opaść. Dzieje się tak na skutek pewnych czynników nie zawsze zależnych od nowo upieczonej mamy. Narażone na zmianę kształtu biustu są przedewszystkim panie o większej masie ciała oraz noszące duży rozmiar biustonosza. Wpływ ma także liczba przebytych ciąż i palenie papierosów. Opadanie piersi wraz z wiekiem natomiast jest całkowicie naturalne, lecz karmienie dziecka może proces ten delikatnie przyspieszyć.

Według przeprowadzonych badań to nie karmienie piersią jest bezpośrednią przyczyną wiotczenia biustu, lecz poporodowe osłabienie więzadeł mięśniowych, które podtrzymują kobiece atuty. Jako, że są one obciążone podczas ciąży często tracą na swojej elastyczności. Istnieją jednak sposoby, aby jak najlepiej zadbać o swój biust i zminimalizować ryzyko zarówno opadania piersi jak i ich zanikania.

Przyczyny zmniejszenia piersi po okresie laktacji

Za polaktacyjne zmniejszenie biustu odpowiadają przede wszystkim zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej. Piersi, które znacznie zwiększają swoje rozmiary w czasie ciąży a także po porodzie przez okres karmienia, maleją po skończonej laktacji. Rozciągnięta skóra opada i widoczne mogą być na niej rozstępy powstałe na skutek nagłego zwiększenia powierzchni piersi. Jednym słowem ich kształt może się zmienić. Zachodzące zmiany w strukturze takie jak rozwinięcie tkanki gruczołowej i kanalików mlekowych zmusza skórę do rozrostu. Kobieca część ciała staje się nabrzmiała i znacznie większa. Średnio 2 tygodnie po porodzie biust powraca do rozmiarów sprzed ciąży lub jeszcze bardziej maleje. Jest to spowodowane obkurczaniem struktury gruczołu piersiowego, która uległa zmianie.

Ryzyko polaktacyjnego zaniku piersi może mieć podłoże genetyczne. Wzrasta wraz z wystąpieniem tego zjawiska u matki.

Czy można zapobiec drastycznemu zmniejszeniu piersi po ciąży i karmieniu piersią? Jak zadbać o swój biust?

Pierwszym krokiem, aby dobrze zadbać o swoje piersi jest odpowiedni dobór stanika. Ogromna ilość kobiet nosi zbyt duże lub zbyt małe biustonosze, które negatywnie wpływają zarówno na skórę biustu jak i napięcie ich więzadeł mięśniowych.

Podczas ciąży wiele kobiet zwiększa swoją masę ciała. Zbyt szybka utrata wagi po urodzeniu dziecka skutkować może powstaniem znacznego nadmiaru skóry i nagłym zmniejszeniem piersi. W takim wypadku warto zadbać o zwiększenie elastyczności biustu. Pozytywnie zadziałać może regularne wcieranie np. oleju ze słodkich migdałów lub oliwy z oliwek.

W momencie, gdy karmimy piersią, należy zadbać również o równomierne karmienie z obu piersi. Zapobiegnie to w przyszłości asymetrii i nadmiernego obciążenia biustu. Pomocne mogą okazać się wizyty na basenie i schładzanie piersi. Pływanie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej i innych ważnych części ciała.

Nigdy nie ma pewności, czy akurat polaktacyjny zanik piersi dotknie akurat nas, ale warto podjąć kroki, które zminimalizują ryzyko wystąpienia tego zjawiska. Należy pamiętać, że istnieje możliwość operacyjnej zmiany biustu w momencie, gdy kobieta zaczyna mieć ogromny kompleks na tym punkcie. Jest to jednak ostateczność.

Przeczytaj także:

Specjalna Rękawica FemiGlove do samobadania piersi

Ból podczas stosunku- przyczyny i rozwiązania

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Translate »