Niewydolność ciałka żółtego: przyczyny, objawy, leczenie

Niewydolność ciałka zółtego

Niewydolność ciałka żółtego

Niewydolność ciałka żółtego – tzw. niedomoga lutealna to schorzenie, które może przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę. Jednym z objawów niewydolności ciałka żółtego jest również występowanie wielokrotnych poronień. Jak rozpoznać to schorzenie i w jaki sposób można je leczyć?

Na czym polega niewydolność ciałka żółtego?

Niewydolność ciałka żółtego to schorzenie, które polega na wydzielaniu niewystarczającej ilości progesteronu przez ciałko żółte. Progesteron pełni kluczową rolę w staraniach o dziecko, ponieważ jest odpowiedzialny za właściwie przystosowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia i prawidłowego zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej, a następnie podtrzymania jej, dopóki funkcji tej nie będzie spełniało łożysko (ma to miejsce zwykle ok. 10 tygodnia ciąży). Hormon ten odgrywa więc istotną rolę przy zapłodnieniu i podtrzymaniu ciąży. Nieobecność poziomu progesteronu doprowadza do braku odpowiednio przygotowanej błony śluzowej macicy, która mogłaby przyjąć zarodek. W związku z tym nie ma on odpowiednich warunków rozwoju. Konsekwencją niedomogi lutealnej jest więc niepłodność lub występowanie wielokrotnych poronień.

Jak rozpoznać niewydolność ciałka żółtego?

Do objawów, które mogą świadczyć o powyższym schorzeniu zalicza się najczęściej:

– poronienia we wczesnym etapie ciąży

– międzymiesiączkowe plamienia z dróg rodnych

– obrzęki i tkliwość piersi

– występowanie nieregularnych cykli

Jakie są przyczyny niewydolności ciałka żółtego?

Przyczyną niewydolności ciałka żółtego może być nieprawidłowa odpowiedź na stymulację hormonu przysadki mózgowej – LH lub zaburzenia na linii podwzgórze-przysadka-jajnik. Funkcję ciałka żółtego może również zaburzać proces dojrzewania pęcherzyka jajnikowego na pierwszym etapie cyklu miesiączkowego. Do powstania tego schorzenia mogą przyczyniać się również zaburzenia poziomu prolaktyny lub podniesiony poziom stężenia TSH występujący u osób z niedoczynnością tarczycy.

Leczenie niewydolności ciałka żółtego

Sposób leczenia niedomogi lutealnej schorzenia w dużej mierze zależy od bezpośredniej przyczyny zaburzenia. Jeśli tkwi ona w anomaliach hormonalnych na osi podwzgórze-przysadka-jajnik leczenie polega najczęściej na podawaniu gonadotropiny menopauzalnej, która ma za zadanie stymulować dojrzewanie pęcherzyka. W przypadku niedoczynności tarczycy leczenie opiera się głównie na wyrównaniu poziomu hormonów we krwi. Niekiedy skuteczne okazuje się również podawanie kobiecie gonadotropiny kosmówkowej.

Przeczytaj także:

Ból podczas stosunku – przyczyna i sposoby leczenia

Planujesz dziecko ? Wyznacz najpierw swoją Owulację !

Skuteczność i zasada działania testów owulacyjnych ze śliny

Planowanie dziecka z komputerem cyklu

 

 

Leave a Reply

Translate »