Niepłodność męska. Metoda ICSI na problemy z męską płodnością

Niepłodność męska. Metoda ICSI na problemy z męską płodnością

Niepłodność męska. Metoda ICSI na problemy z męską płodnością

Z problemami z niepłodnością boryka się około 15-20% par w Polsce. Niegdyś uważano, że problematyka dotyczy wyłącznie kobiet. Tymczasem w obliczu najnowszych badań wykazano, że czynniki wpływające na trudności w poczęciu dziecka występują u obu partnerów.

Czym jest niepłodność?

Na początku należy rozróżnić terminy niepłodności oraz bezpłodności. Niepłodność występuje wówczas, gdy u pary pomimo regularnego współżycia (3-4 razy w tygodniu) przez co najmniej rok nie doszło do zapłodnienia. Warto zaznaczyć, że niepłodność jest zjawiskiem odwracalnym i zależnym od zmian m.in. w stylu życia, które należy wprowadzić pod okiem lekarza. Natomiast bezpłodność jest nieodwracalną niezdolnością do spłodzenia potomstwa.

Rzadko wspomina się o męskiej niepłodności. Tymczasem jest równie częstą przyczyną problemu płodności co żeńska niepłodność. Jej podłoża dopatruje się w nieprawidłowej jakości plemników. Do czynników, które je, wywołują zalicza się m.in. współwystępowanie chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy, chorób tarczycy czy układu krążenia, hiperprolaktynemii, przewlekłego zapalenia nerek. Na niepłodność mogą również wpływać nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego np. zapalenie gruczołu krokowego, wodniak jąder, żylaki powrózka nasiennego, występowanie ejakulacji wstecznej, impotencji, spodziectwa czy problemy wynikające z urazów jąder. Niezwykle istotne są również czynniki środowiskowe m.in. nieprawidłowa dieta (często skutkująca nadwagą i otyłością), przyjmowanie używek, prowadzenie niehigienicznego trybu życia, przegrzanie jąder, przewlekły stres, wiek powyżej 40. roku życia czy przebywanie w środowisku pełnym substancji toksycznych. Przyczyn niepłodności u mężczyzn można się również doszukiwać w czynniku genetycznym.

Metoda ICSI na problemy z męską płodnością

Metoda ICSI (inaczej docytoplazmatyczna iniekcja) jest jedną z form zapłodnienia pozaustrojowego, czyli połączenia gamet rozrodczych poza organizmem. Wykonuje się ją w warunkach laboratoryjnych. Polega na wstrzyknięciu wyselekcjonowanego plemnika bezpośrednio do komórki jajowej. Procedurę wykonuje się w specjalnym inkubatorze, gdzie płyn z zapłodnionymi komórkami jajowymi znajduje się pod stałą obserwacją. Po kilku dniach następuje ocena i transfer powstałych zarodków, które mają najwyższy potencjał rozwojowy.

Metodę ICSI najczęściej stosuje się w przypadku niskiej albo zerowej ilości plemników w nasieniu, złej jakości spermy, która nie daje odpowiednich warunków dla plemników, a także przy problemach z erekcją i wytryskiem. To technika, która pozwala na spłodzenie potomstwa dla osób mających problemy z płodnością.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących dolegliwości czy zmian w swoim organizmie należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Dzięki temu będzie możliwe przeprowadzenie odpowiednich badań i wdrożenie leczenia.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%. Planner urodzin.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Leave a Reply

Translate »