Czy brązowy śluz i upławy w ciąży są przyczyną do obaw?

Upławy w ciąży

Upławy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety. Dostarcza on wiele radości w związku ze świadomością, że w łonie matki powstaje nowe życie. Jest to równocześnie duża odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za swoje nienarodzone jeszcze dziecko. Świadomość własnego ciała pozwala na rozpoznanie pierwszych niepokojących objawów. Gdy takie wystąpią ciężarna jest w stanie zareagować od razu i zminimalizować ryzyko utraty ciąży lub wystąpienia innych poważnych powikłań. W trakcie ciąży warto zwracać uwagę na sygnały, które daje nam nasze ciało jak np. kolor śluzu inny niż na co dzień. Takim przykładem jest śluz zabarwiony na brązowo i powinien on skłonić do wizyty u ginekologa.

Najczęstsze przyczyny brązowych upławów

Jest wiele przyczyn, które mogą odpowiadać za brązowe upławy. Do najczęstszych należą infekcje intymne o podłożu bakteryjnym oraz choroby przenoszone drogą płciową. Brązowe ślady na bieliźnie mogą również świadczyć o urazach dróg rodnych kobiety takich jak np. otarcia z powodu mechanicznego podrażnienia lub uszkodzenia błony śluzowej czy warg sromowych. Zmiany takie jak mięśniaki, nadżerki oraz polipy jamy lub szyjki macicy także mogą skutkować brązowymi upławami. Przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz zaburzenia hormonalne z powodu niedoboru progestagenu -powodujące niewydolność ciałka żółtego- również mogą objawiać się brązową wydzieliną z pochwy.

Przyczyny brązowych upławów w ciąży

W początkowej fazie ciąży brązowe upławy mogą świadczyć o zagnieżdżaniu się zarodka w macicy. Proces ten obejmuje przeważnie 7 dni od momentu zapłodnienia. Ze względu na zmiany hormonalne przez pierwszy miesiąc, nierzadko także dłużej mogą wystąpić okresowe plamienia w miejscu spodziewanej miesiączki. Nie jest to powód do obaw, jednakże należy cały czas czujnie obserwować swój organizm.

Jeśli upławom towarzyszą bóle czy skurcze brzucha należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim ginekologiem. Takie objawy mogą towarzyszyć rozpoczynającemu się poronieniu, zwłaszcza jeśli dodatkowo zauważamy podwyższoną temperaturę ciała a upławy nabierają coraz bardziej krwistego koloru, nierzadko przeradzającego się w silne krwawienie.

Kolejnym powodem takich objawów może być też ciąża pozamaciczna. Aby wykluczyć daną przypadłość należy wykonać badanie ultrasonograficzne, ale jest ono możliwe dopiero w około 5 tygodniu ciąży gdy pęcherzyk zarodkowy w jamie macicy staje się widoczny. Bańkowa część jajowodu to najczęstsze miejsce zlokalizowania ciąży ektopowej (pozamacicznej). W razie uzyskania potwierdzenia przy badaniu, lekarz podejmuje decyzję o sposobie leczenia- operacyjnym lub zachowawczym, uzależnionym od wielu czynników obejmujących ogólny stan kobiety.

Przeczytaj także:

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania

Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią

Leave a Reply

Translate »